Борис Малагурски за „Политику” о свом новом филму „Република Српска: Борба за слободу”
Филмови српско-канадског редитеља Бориса Малагурског увек изазивају велику пажњу. Присетимо се само реакција, како домаће, тако и светске јавност на његова остварења „Тежина ланаца 1, 2 и 3”, „Црна гора: Подељена земља“... Подједнаке, ако не и јаче, емоције изазвало је његово најновије остварење „Република Српска: Борба за слободу“, које се већ увелико промовише у свету, а сутра ће премијерно имати прилику да га види и београдска публика, у биоскопу „Синеплекс Ушће“, од 20 часова. Филм „Република Српска: Борба за слободу” представља узбудљиву причу о вишевековној борби српског народа да буде слободан. Од занимљивих историјских прича до јавности непознатих анегдота, филм сликовито дочарава дух српског народа, његов менталитет, домаћински однос, храну и музику, као и посебности различитих делова Републике Српске, али и целог региона.
Филм је снимљен уз благослов Патријарха Порфирија. Протеклих месеци је филм изазвао велико интересовање стране јавности и медија у западној Европи након што су поједине екстремистичке групе, без гледања филма, створиле буру поводом премијера које су касније одржане у градовима широм Немачке, Швајцарске, Холандије, Белгије, Луксембурга и Шведске. То је додатно увећало нестрпљење и ишчекивање публике око приказивања филма и на нашим просторима. Након београдске премијере, филм се приказује 10. децембра у Новом Саду, 11. децембра у Младеновцу, 12. децембра у Ужицу, 13. децембра у Панчеву и Звечану, 14. децембра у Зрењанину, 15. децембра у Бољевцу, 16. децембра у Нишу и 17. децембра у Крагујевцу.
Као резултат кампање дезинформисања и застрашивања од стране бошњачких и албанских екстремиста, како наводи Малагурски за „Политку”, његов филмски тим и многи организатори турнеје филма широм Западне Европе постали су мета вербалних напада. Бошњачке екстремисте је посебно разбеснела чињеница да су Турци угостили Малагурског и његов филм на премијери у Турском клубу у Дортмунду. У Франкфурту је полиција упала пред премијеру у намери да је забрани, али кад су схватили да се ради о обмани бошњачких лобиста који су слали лажне дојаве — премијера је добила полицијску заштиту, открива Малагурски.
Западни новинари који су видели филм потврдили су да филм нити негира нити оправдава злочине, а да су историјски подаци у филму тачни. Први утисци публике у Србији која је имала прилику да гледа претпремијеру су да овај филм ребрендира слику нашег народа у свету, која је последње три деценије углавном била негативна појашњава овај илмски аутор и додаје:
- Изузетно ме радује што ће се филм наћи пред публиком у Србији након веома турбулентне западноевропске турнеје. Захвалан сам „Синеплекс“, „Синестар“ и другим биоскопима што су уврстили филм у свој репертоар. Иако је документарац снимљен на енглеском језику, порука филма је намењена и нашим грађанима. Последњих деценија се наш народ често представља у лошем контексту, па смо и сами почели себе да гледамо кроз негативну призму. Филмом желимо да поручимо нашим људима да има пуно тога позитивног у нашој историји на шта можемо да се угледамо како бисмо повратили понос и наставили да баштинимо најбоље вредности.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.