Могу ли суд и ЦИК избацити Додика из власти
Бањалука – Да ли је процес успоставе органа БиХ од стране Додика, Човића и Нермина Никшића дошао до тачке са које нема повратака? И јесу ли контуре будуће власти на нивоу БиХ већ подвучене дебелом линијом коју не може избрисати ни ишчекивана одлука Суда БиХ и Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ?
Наиме, ове институције треба да одлуче о једном српском делегату у Дому народа, то јест о томе да ли ће Додик имати апсолутну контролу над том институцијом, а тиме и првенство за попуну Савета министара БиХ.
Судећи по доступним анализама, без обзира на то каква ће бити одлука о српском делегату, Додикову странку је веома тешко заобићи при формирању будућег Савета министара БиХ, пре свега јер су нове политичке снаге такозване „Осморке” које претендују на то предводе Бошњаке свесне да би такав сценарио подруземавао четири године нових препуцавања и политичких тензија, што партијама из Сарајева - које будућу политику представљају као нови искорак са мање тензија а више рада - не би одговарало јер би у Бањалуци имали сталног опонента. Наиме, то да је у име Републике Српске једна опција на власти у Бањалуци, а друга у Сарајеву показало се као не баш тако добар рецепт за процесе у БиХ, јер је чешће служило за политичка препуцавања, него за договарање.
Власти Републике Српске, наиме и без четири делегата и потпуне контроле у Дому народа БиХ и даље имају инструменте да „загорчају живот” странкама које би су евентуално одлучиле да заобиђу СНСД - која се представља као легитимни предсатвник Срба и као победник унутар српског народа. Ипак, све очи и даље су упрте у Суд БиХ. Судије ових дана треба да одлуче да ли ће уважити жалбу Додикове странке, која није прихватила одлуку ЦИК-а БиХ који је један спорни листић са гласања за Дом народа БиХ прогласио важећим, иако он није прописно попуњен приликом гласања у Скупштини РС.
У СНСД-у сматрају да је ЦИК могао тек да наложи ново гласање, а не да тумачи да ли је листић важећи. Након што је ЦИК прогласио важећим листић и тиме изједначио број гласова за избор једног српског делегата, та комисија је - уз противљење њена два члана - одлучила да ће жребом изабрати будућег делегата између два кандидата. Уследила је жалба Суду БиХ од стране СНСД-а.
Портал „Кликс” наводи да могући избор ПДП-овог (опозционог) кандидата, неће избацити Додиков СНСД из власти на нивоу БиХ, пре свега јер СНСД и са три делегата има знатну снагу у Дому народа кроз контролисање кворума.
Наиме, четири делегата у Дому народа (од укупно пет из једног народа) гарантују да ниједна одлука не може проћи у том дому, док три делегата - колико СНСД већ има - чине кворум и њихов недолазак на неку седницу, значио би да она не може бити одржана (што се већ дешавало), што је, иако политички помало крута, и даље позиција која обезбеђује знатан утицај на рад те институције.
„СНСД и са три делегата има знатну снагу у Дому народа кроз контролисање кворума. Међутим и без тога, јасно је да је СНСД већ део активне приче о власти, а пре свега са ХДЗ-ом, али и 'Осморком'“, пише „Кликс”.
Овај портал наводи како би „Осморка”, у случају да опозиција из РС добије другог делегата (што би им омогућило да доносе одлуке у Дому народа) морала променити курс и обуставити преговоре са СНСД-ом, што би неминовно угрозило и генералну коалицију коју имају са ХДЗ-ом. Опозицији пак иде у прилог и то што у Представничком дому имају пет посланика, што је неопходни минимум да у том дому буду донете одлуке у складу са механизмом ентитетског гласања.
Такође, пише „Кликс” ХДЗ ће у овој констелацији односа тешко изоставити СНСД из власти. Стога, додаје се у тексту, избор четвртог делегата за СНСД или другог за ПДП у погледу странака у власти ништа неће променити и једино што тај делегат може представљати јесте својеврсни „терет” СНСД-у да неке одлуке у Дому народа могу проћи и без њих.
Сем тога, и саме партије „Осморке” које предводи СДП Нермина Никшића имају веома тесну већину и за врат им опасно дува СДА Бакира Изетбеговића, који је из преговора искључен само зато што се осам бошњачких партија (декларисаних као социјалдемократске и левичарске) ујединило како би успели да скуцкају математичку већину.
Тако да ни партијама „Осморке” вероватно не одговара да се коцкају и љуљају договоре о власти, посебно након што је Изетбеговићев СДА жребом у ЦИК-у добио једног делегата и стекао већину у Дому народа Федерације БиХ, чему се лидер те странке надао откако су почели преговори о форирању власти.
На то упућују у прве поруке из СДА након што су добили пакет у Дому народа ФБиХ.
„СДА ће у наредним данима упутити позив свим релевантним парламентарним странкама како би се постигао договор о формирању власти у ФБиХ”, навели су из партије Бакира Изетбеговића и додали да остају при ставу да је потребно формирати широки фронт странака с најбољим изборним резултатима, који ће осигурати брзо формирање власти на свим нивоима.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.