Кнежевић: Угрожен сам, носићу оружје
Од нашег дописника
Подгорица – Основни суд у Подгорици укинуо је решење о задржавању Ивана Гардашевића (34), осумњиченог за напад на Милана Кнежевића, и издао налог да се пусти на слободу. У саопштењу суда наведено је да је истражни судија „увидом у видео-снимак утврдио да не постоји сумња да је Гардашевић претио Кнежевићу”.
Гардашевићу, као једном од тројице нападача на Милана Кнежевића – председника Одбора за безбедност и одбрану Скупштине Црне Горе, лидера Демократске народне партије и једног од лидера Демократског фронта (ДФ) – претходно је било одређено полицијско задржавање до 72 сата.
Основно државно тужилаштво у Подгорици формирало је кривични предмет против осумњиченог Гардашевића, „због кривичног дела угрожавање сигурности извршеног на штету Кнежевића”. Гардашевић је запослен у коцкарници хотела „Сплендид” у Бечићима. Само неколико сати након напада на Кнежевића, на „Твитеру” је покренута кампања оправдавања напада на Кнежевића, али и позивања да се то деси и другим посланицима ДФ: Андрији Мандићу, Милуну Зоговићу, Славену Радуновићу и Јовану Вучуровићу. Напад на Кнежевића осудила је већина парламентарних партија и један број невладиних организација изузимајући оне које деценијама бране тридесетпетогодишњу власт Мила Ђукановића и Ранка Кривокапића.
Кнежевић је јуче за „Политику” испричао да је на аеродром у Голубовцима дошао да би сачекао супругу по повратку из Београда. На аеродром је стигао са возачем и једним чланом обезбеђења.
„Нисам се надао било каквим неспоразумима. Но, док сам седео у аутомобилу, пришао је један младић из возила цетињских регистрација и почео са салвом увреда и негативних коментара на мој рачун. Зачудио сам се, јер тог младића никад у животу нисам видео, нити имао контакт с њим. Одлучио сам да након вербалног напада на мене спустим стакло и питам га какав је проблем, а онда је он све жешће почео да ме вређа”, рекао нам је Кнежевић.
„Уз кратку консултацију с возачем”, наставља Кнежевић, „проценили смо да би могло да дође до физичког контакта и да бих могао да будем физички угрожен. Таква процена била је утемељена, имајући у виду да сам дан раније на ’Фејсбуку’ добио претњу – да је права срећа што сам сам још жив, јер сам непријатељ Црне Горе и због тога што сам на разним порталима таргетиран као непријатељ Црне Горе и сарадник разних служби, мој возач је реаговао правовремено и зауставио физички напад на мене и ја му се захваљујем, јер не знам како се то могло завршити.”
За Кнежевића нема сумње да је реч о политички мотивисаном нападу, јер тог младића никад раније није видео.
„Важно да јавност зна да ничим нисам испровоцирао инцидент, него сам максимално покушао да га избегнем, јер је то вербално вређање и добацивање трајало много дуже него што сам ја реаговао”, сведочи Кнежевић, поручујући свима у Црној Гори: „Моје обезбеђење и ја носићемо од сада оружје јер се осећамо угрожено”.
Нова српска демократија (НСД) најоштрије је осудила напад на Кнежевића, уз оцену да је реч о „тешком инциденту који је мотивисан мржњом према српском народу и Демократском фронту (ДФ)”.
„Месецима, а и годинама, у Црној Гори се несметано промовише антисрпско расположење, које је последњих месеци ескалирало у отворени екстремизам који евидентирамо на сваком кораку, од излива нетрпељивости и беса на улицама до отворених претњи у медијима и на друштвеним мрежама”, наводи се у саопштењу НСД.
Ова партија је поручила да ДФ „нико неће поколебати у борби за вредности традиционалне Црне Горе”.
Председница НВО „Група грађана БУ2” Милица Митровић рекла је да очекује да надлежни органи „утврде све околности гнусног напада и провокација и починиоце санкционишу у складу са законом”.
„Од осталих ’удружења’ очекујемо реакцију и солидарност кад је о овом и сличним случајевима насиља реч, јер смо до сада били сведоци бруталног саучесништва разних невладиних организација које су често маскиране под фирмом непрофитних организација радиле у служби појединих страних мултинационалних компанија и недобронамерних страних влада, које имају конкретан план, а то је дестабилизација политичке сцене и стварање мржње међу народом Црне Горе”, речи су Милице Митровић.
Лидер Покрета за промене Небојша Медојевић за „Политику” каже да распад старог режима прате и екстремизам, језик мржње и насиље.
„Државни тужилац мора најоштрије да реагује на сваки вид насиља који је политички или национално мотивисан. Напади на посланика су атак на државу и грађански мир и стабилност земље”, каже Медојевић и додаје: „Судије приликом поступања у овом предмету морају водити рачуна о друштвеној опасности оваквих напада и одредити адекватну казну која ће превентивно деловати на спречавање насиља и екстремизма на политичкој и националној основи”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.