„Црни” рекорди 2022. године – суше, поплаве, урагани и отапање глечера
Година за нама остаће упамћена по поплавама, ураганима, ерупцијама вулкана и разорним сушама. Глобално загревање и испуштање штетне емисије гасова у атмосферу нису заустављени, а топлотни таласи и у 2022. харали су готово свим деловима планете.
У Мађарској су птице, попут ове на фотографији, страдале због исушивања језера Веленце, а први пут су због дуготрајних врућина и недостатка падавина пресушиле поједине реке у Италији и Немачкој. Водни саобраћај на реци По је током лета био прекинут због суше.
И док су поједини делови планете били изложени рекордним температурама, попут Старог континента где су се топиле вековне ледене површине на планинама, а људи умирали од паклених врућина, до сада незабележене монсунске кише и отапање леда у северним пакистанским планинама изазвали су изливање језера и река. У незапамћеним поплавама страдало је више од 1.500 људи, док је било угрожено више од 33 милиона становника ове државе.
Ураган Ијан који је у првим данима ове јесени харао Флоридом остаће упамћен као једна од највећих олуја у овом делу планете. Осим великог броја жртава овај ураган је изазвао и огромну материјалну штету.
Мауна Лоа на Хавајима, највећи активни вулкан на свету, „пробудио” се после готово четири деценије и угрозио житеље овог острва. Ерупција вулкана у пацифичкој држави Тонга, по тврдњама експерата, била је јача од атомске бомбе. Подсећамо, овај вулкан прорадио је у јануару, а ерупција је била толико јака да се чула као гласна грмљавина на 800 километара удаљеном острву Фиџи.
У 2022. години забележено је и рекордно отапање леда на Антарктику, а суморна предвиђања стручњака су да ће до 2050. године планета остати без трећине глечера.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.