„Ратни профит” БП-а у Русији
„Донирајте ратни профит Украјини или платите додатни порез”, поручено је из британског парламента великој рафинерији БП која још поседује акције у руској нафтној компанији „Росњефт”. Британски нафтни гигант саопштио је у марту да ће изаћи из ове фирме, али и даље поседује скоро 20 одсто удела у руском „Росњефту”.
Притисак на БП да прекине све руске везе иницирали су лабуристи рекавши да је срамотно да британска компанија профитира од продаје нафте којом се финансира Путинов рат. Опозициони посланици поставили су пословање БП као најбитније питање у парламенту након што је претходно из Кијева поручено да је удео ове британске компаније у нафтној фирми из Кремља „крвав новац”. Инсистирали су на томе да БП мора добровољно да донира добит за обнову Украјине или да, ако није вољан, влада предузме мере којима ће га на то приморати, као што је додатни порез.
У парламентарној дебати у среду посланици свих странака сложили су се да треба притиснути БП да изађе из Русије и престане да „долива новац у Путинов џеп”. Процењено је да удео овог британског гиганта у „Росњефту” вреди око 580 милиона фунти, што је еквивалентно трећини директне помоћи Уједињеног Краљевства Украјини ове године.
Британци су, после САД, други „највећи пријатељ” Кијева. На то је прошле седмице указао главни економски саветник украјинског председника Володимира Зеленског кад је писао извршном директору БП.
„Гардијан” је тада открио да је саветник Олег Устенко захтевао од Бернарда Лунија да прекине све везе с руском компанијом и да „ратни профит” пошаље у Кијев за жртве рата и обнову земље. Лист пише да је из владе након ових прозивки указано на то да је компликован процес којим би се обезбедило да компаније поштују финансијске санкције. Реаговали су посланици који инсистирају да власти интервенишу и спрече компаније да „буше рупе на дну канте док они у њу сипају воду”.
„Да ли се заиста не може ништа учинити да се заплени новац или наплати порез на износе до којих су фирме дошле на неприхватљив начин? Коме то одговара?”, питају парламентарци.
Представници владе покушали су да пажњу јавности усмере на своје кораке против Русије и Руса. Наиме, у Великој Британији, у склопу санкција уведених после почетка рата, блокирана је руска имовина у вредности од готово 19 милијарди фунти. БП се није оглашавао да објасни нешто о „напорима” да, како су обећали, прекину руске везе. Многа британска предузећа прекинула се пословне контакте с Русијом, али неколико фирми није, попут рецимо, „Бритиш Американ тобако”, једне од водећих глобалних дуванских компанија са седиштем у Лондону.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.