Регионални центар за отпад у Суботици по европским стандардима
Амбасадор Европске уније у Србији Емануеле Жиофре обишао је данас заједно са државним секретаром Министарства заштите животне средине Роберт Јакша, помоћником министарке Душаном Чаркићем и градоначелником Суботице Стеваном Бакићем, Регионални центар за управљање отпадом, који је уз подршку ЕУ изграђен за седам локалних самоуправа Севернобачког и Севернобантског округа.
Изградња Регионалне депоније у Бикову, један је од најзначајнијих пројеката реализованих у протеклих десетак година у Суботици. Вредност пројекта је 24,35 милиона евра, од чега финансијска подршка Европске уније износи чак 20,15 милиона. Влада Републике Србије је у реализацији ове инвестиције учествовала са 3,2 милиона евра, док је милион евра обезбеђено у буџетима Града Суботице и шест општина на северу Бачке.
„Све општине су посвећене томе да се у потпуности искористи капацитет овог постројења за сортирање и одлагање отпада. Желимо да будемо сигурни да ће на тај начин све дивље депоније бити уклоњене, а све у циљу квалитетнијег живота грађана и бољег и чистијег земљишта, ваздуха и воде”, рекао је Жиофре наводи РТВ.
„Регионални центар у Суботици испуњава све европске стандарде за управљање отпадом, а њиме су покривени град Суботица и општине Бачка Топола, Мали Иђош, Кањижа, Сента, Чока и Нови Кнежевац са 260.000 становника. Министарство заштите животне средине је обезбедило 3,2 милиона евра за набавку наопходне опреме, чиме су се стекли услови за повећање капацитета сакупљања и транспортовања отпада из локалних самоуправа, а самим тим и количина отпада која се допрема у ова постројења. Захваљујем Делегацији ЕУ и свим нашим партнерима који дају подршку Влади за имплементацију Зелене агенде и испуњење услова из Поглавља 27, што се огледа у зеленим пројектима значајним за унапређење квалитета живота заштитом животне средине – рекао је државни секретар Роберт Јакша.
Јакша је додао да се значај регионалних центара, који ће се градити широм Србије, огледа у новом приступу управљању отпадом кроз повећање примарне сепарације одвајањем отпада на извору настајања, поновно искоришћење отпада, безбедно депоновање отпада на санитарним депонијама, спречавање загађења у близини река и иригационих канала, превенцију настанка дивљих депонија, као и затварање и рекултивацију постојећих сметлишта.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.