Уторак, 07.02.2023. ✝ Верски календар € Курсна листа

Хрватска на пенале елиминисала Бразил са Светског првенства

(EPA-EFE/Georgi Licovski)

Репрезентација Хрватске пласирала се у полуфинале Светског првенства у Катару након што је била боља од Бразила у пенал серији. Претходно је Нејмар донео предност Бразилу у 106. минуту, тиме се изједначивши са Пелеом по броју постигнутих голова за „кариоке", а изједначујући гол за „ватрене" постигао је Бруно Петковић десет минута касније.

Хрватска ће се у полуфиналу састати са победником вечерашњег меча између Аргентине и Холандије.

Хрватска је у осмини финала била боља од Јапана после бољег извођења пенала док је Бразил савладао Јужну Кореју 4:1.

Прво полувреме

Обе екипе играле су опезно на самом старту. Винисијус је имао један запажен покушај на почетку, али није створио веће проблеме за голмана Ливаковића. Хрвати су покушали да играју висок пресинг на дефанзивну линију Бразила након чега су створили две полушансе али без ударца на гол.

Бразил поново напада средином другог полувремена. Прво је запретио Винисијус али је његов шуз изблокиран да би у наставку акције Нејмар упутио слаб ударац који је Ливаковић лако зауставио.

У наставку су обе екипе настојале да држе лопту по неколико минута, али таква игра била је без конкретне опасности по гол ривала.

Од запажених тренутака, може се издвојити и фаул на метар од шеснаестерца над Винисијусом после којег је Нејмар упутио ударац ка голу, али се лопта од живог зида одбила право у руке голмана Хрватске.

У не баш претерано занимљивом првом полувремену мреже су мировале. Хрватска - Бразил 0:0

Друго полувреме

Бразилци су друго полувреме започели офанзивно. Већ на самом старту је Ришарлисон шутирао са десне стране пошто је добио у лопту у казненом простору, а затим је покушао и Винисијус, али голман Хрватске је успео да одбрани погодак.

Исти темпо наставио се и у наставку утакмице. Много шанси нису успели да искористе Бразилци. Млади Доминик Ливаковић имао је неколико сјајних одбрана и успео да сачува свој гол. Квалитет хрватског голмана на вечерашњој утакмици показују и статистички подаци - за 90 минута одбранио је 8 удараца, од тога чак 5 из казненог простора.

Без голова и у другом полувремену, одлазимо у продужетке.

Први продужетак

Од почетка првог дела надокнаде игра се испред гола Хрватске репрезентације.

Коначно, у 106. минуту видимо први гол на утакмици. Након два дупла паса Нејмар излази испред Ливаковића, пролази га и постиже погодак. Бразил са огромном предношћу улази у последњих 15 минута утакмице.

Иначе, Нејмар је поготком за вођство против Хрватске сустигао рекорд по броју постигнутих голова за репрезентацију Бразила који је до данас држао Пеле. Обојица су сада на по 77 голова, а Нејмар је од тога осам забележио на Светским првенствима.

Други продужетак

У 116. минуту Хрватска долази до изједначења. Стрелац за „ватрене" је Бруно Петковић. Остало је још неколико минута до краја утакмице, а уколико резултат остане непромењен гледаћемо пенале.

Пенали

1:0 - Први пенал за Хрватску је извео Никола Влашић који је био прецизан.

1:0 - Родриго није успео да превари Ливаковића, те резултат након другог изведеног пенала остаје непромењен.

2:0 - Ловро Мајер шутира по средини за резултат 2:0 у корист Хрватске.

2:1 - Погађа Каземиро и смањује резултат

3:1 - Прецизан Модрић, води Хрватска

3:2 - Каземиро је затим био прецизан и смањио предност „ватрених".

4:2 - Оршић прецизан, предност за Хрвате

4:2 - Промашај Маркињоса, Хрватска је у полуфиналу Мундијала.