Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

О потомству се најчешће размишља након 35. године

Иако у Србији нема званичног броја оних који се боре с неплодношћу, више од 86 одсто учесника истраживања рекло је да познаје „некога ко има проблем”
Парови који одлуче да иду на ВТО радије то ураде на приватним клиникама (Фото Небојша Марјановић)

Највећи број особа који је учествовао у истраживању удружења „Шанса за родитељство” под називом „Да ли причамо о неплодности?” о процедурама вантелесне оплодње у Србији признао је да је тек након 35. године почео да размишља о деци и проширењу породице. Како истиче Маријана Аризановић из удружења „Шанса за родитељство”, преко 92 одсто анкетираних има између 30 и 50 година, што наводи на закључак да се само у ретким случајевима деца планирају пре тридесете године – само шест одсто учесника овог истраживања, које је урађено у оквиру овогодишње Недеље (не)плодности, има између 25 и 30 година.

„Анализирајући одговоре 569 испитаника, забринула нас је чињеница да се у поступцима вантелесне оплодње добија мањи број ембриона – од 445 поступака вантелесне оплодње добијено је 2.100 јајних ћелија, али само 1.393 ембриона. Иако већина наших испитаника разговара с партнером о проблему неплодности, поражавајуће је да само трећина њих разговара о овом проблему и са родитељима, а још мање с братом или сестром. Преко половине парова дели своја искуства о трновитом путу лечења неплодности с другим људима који имају исти или сличан проблем. Искрено речено, ови одговори нас нису изненадили. С обзиром на то да смо у сталној комуникацији са особама које лече неплодност, свесни смо чињенице да психолошка подршка недостаје у процедури вантелесне оплодње и лечења неплодности, као и да се људи свакодневно сусрећу с предрасудама околине и стигматизацијом. Одговор који нисмо очекивали јесте мали број добијених ембриона из стимулисаних поступака вантелесне оплодње – то је тема која изискује наше даље и детаљније истраживање у неком наредном периоду”, истиче Маријана Аризановић.

Резултати ове анкете показују да се велики број парова определило за приватне клинике – троструко већи број поступака вантелесне оплодње уради се у приватним здравственим установама у односу на државне. Више од 80 одсто анкетираних особа чека бебу више од две године, а чак 53 одсто свих анкетираних на родитељство чека дуже од пет година, што говори да је пут до жељеног потомства веома дуг и неизвестан. Од укупног броја стимулисаних поступака вантелесне оплодње, 36 одсто њих обухватило је стимулацију у трајању од десет дана, 33 процента обухватало је стимулацију у трајању од две недеље, док је код око десет одсто поступака стимулација трајала више од 15 дана. Рачуница о броју добијених јајних ћелија и ембриона говори да је у 445 поступака вантелесне оплодње у просеку добијено 4,7 ћелија по поступку, али само 2,5 ембриона по поступку.

„Иако у Србији не постоји званична статистика о броју особа које имају проблем с неплодношћу, преко 86 одсто наших испитаника рекло је да познаје некога ко има сличан проблем. Обесхрабрује и чињеница да је четвртина свих особа рекла да се осећа неприхваћено у друштву јер се нису остварили у улози родитеља, а половина њих каже да не наилази на разумевање околине, односно не препознаје ову врсту подршке. Више од половине особа има потешкоћа с питањима које им друштво поставља на тему неплодности и родитељства, док скоро сви испитаници сматрају да о инфертилитету и начинима борбе за потомство треба више да се говори у јавности”, закључује Маријана Аризановић.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

zaliv.net
omogucite ljudima da odu u selo, asfaltirajte puteve, uvedite brzi internet u svako selo, u selima gde nema autobuske linije omogucite porodicama recimo 5000din mesecno za gorivo kao poklon od drzave, oslobodite ih 10god od nameta koji dolaze kao posledica prijavljivanja gazdinstva i da vidite kako sve vise ima ljudi sa 3-4-5 dece
Bojana A.
Sve što ste napisali je tačno, ali promašili ste temu. Ovde je reč o ljudima koji najčešće ne mogu ni jedno dete da dobiju, a kamoli više.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.