Црни дани за белу технику
Подгорица – Представници синдиката цетињске фабрике беле технике „Обод” оптужили су јуче црногорску Владу да је недавно закључени тендер за приватизацију те компаније био чиста фарса „и перфидан начин да крене у распродају њене имовине, која води стечају предузећа”, а запретили да ће уколико не добију одговоре, „у складу са законом и демократским средствима радничке борбе”, позвати раднике на зборове и организовати протесте.
Председник синдиката „Обода” Војо Вујовић саопштио је да радници неће дозволити отимачину и распарчавање имовине предузећа, док се не заврши приватизација, те да због тога траже хитан састанак са министром за економски развој Бранимиром Гвозденовићем, док од црногорског премијера Мила Ђукановића траже одговор на питање каква је коначна судбина „Обода”.
Нови приватизациони скандал настао је пре неколико дана када је Тендерска комисија Савету за приватизацију предложила да поново распише оглас за продају ове фабрике, иако се на тендер који је био отворен четири и по месеца нико није јавио.
У синдикату, међутим, сматрају да приватизација „Обода” није урађена на прави начин, те да владине тврдње како су расписана два тендера нису тачне, пошто је „расписан само један и то у априлу, који је касније продужен за месец”.
Синдикат је забринут да би тренутна „велика журба након 20 година припремања ’Обода’ за приватизацију”, могла ово предузеће довести у позицију сличну Комбинату алуминијума у Подгорици или Жељазари Никшић, за које је више пута тражен стратешки партнер.
Излаз за своје предузеће запослени виде у „укључивању неке реномиране консултантске куће за приватизацију”.
У саопштењу за јавност они су оценили да се нико из државног врха није много ангажовао око налажења стартешког партнера и подсећају да је радницима речено да су за куповину заинтересовани Италијани. „Радници су на основу тога узели новац који им је понуђен за споразумно раскидање радног односа, и надали се да ће млађи људи и њихова деца, како је то и предвиђено колективним уговором, добити шансу да раде код новог партнера – каже Вујовић.
Радницима, како тврде у у синдикату, није испуњено ништа од онога што им је влада обећала, осим исплате за откуп радног стажа.
Они сматрају да је „Обод” имао најбоље услове за приватизацију, с обзиром да је из тог предузећа у прва четири месеца ове године отишло око хиљаду и четиристо радника.
Да би цетињска фабрика била атрактивнија инвеститорима, влада је понудила запосленима споразумни раскид радног односа који није прихватило само четворо од око 1.200 радника, тако да су они који су пристали на добровољни одлазак добили по 15.000 евра, а управа им је за сваку годину радног стажа исплатила 500 евра и 1.900 евра за отпремнине.
Осим индустријског комплекса на Цетињу, „Обод” поседује и представништва у бившим републикама Југославије, али су углавном под спором, тако да је укупна вредност капитала 16,2 милиона евра, а номинална вредност акције 51,13 центи.
Поред владе која поседује 22,7 одсто акција „Обода”, власници капитала су и Фонд ПИО са 15,1 одсто, Фонд за развој који поседује 8,85 одсто и Завод за запошљавање са пет одсто учешћа у укупној вредности фабрике.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.