Свака друга банаћанка оболела од рака грлића материце умре
Панчево – Јужнобанатски округ се налази међу регионима са средњом стопом и оболевања и умирања од рака грлића материце, по публикованим подацима Института за јавно здравље Србије. Евиденцију и статистику води и Регистар за рак Завода за јавно здравље Панчева, који каже да се рак грлића материце у 2021. години на подручју округа налазио на петом месту по оболевању, и четвртом месту по умирању од свих малигних тумора у женској популацији.
Сваке године на подручју јужног Баната у просеку 45 жена оболи и 20 умре од ове болести. Највише оболелих од рака грлића материце у региону је у доби од 55. до 65. године, док се болест појављује већ и међу онима од 30. до 34. године. Према подацима завода, највише умрлих жена је у узрасту од 65. до 69. године, али се смртни исходи региструју и од 30. године.
Оваква статистика долази у 17. Европској недељи превенције рака грлића материце, која се обележава од 23. до 29. јануара под слоганом „Рак грлића материце – рак који можемо спречити”. Недеља превенције треба да покрене жене да размишљају о свом репродуктивном здрављу и опасностима, као и да користе доступне мере примарне и секундарне превенције. Основна порука свим женама јесте да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити.
Регистар за рак Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” показује да је током 2020. године регистровано 1.087 новооболелих жена, а 453 жене су умрле од ове болести. Најновија процена Европског информационог система за исту годину каже да се Србији са стопом оболевања од 26,3 на 100.000 становника налази на петом месту у Европи после Црне Горе, Румуније, Естоније и Литваније.
Светска здравствена организација као приоритет препоручује примену интервенција за превенцију и контролу рака грлића материце, како би се постигла елиминација ове болести. То подразумева свеобухватни приступ – скрининг односно рано откривање и лечење свих форми лезија, вакцинацију против хуманог папилома вируса (ХПВ), као и палијативно збрињавање оболелих жена кроз контролу симптома, психолошку, социјалну и духовну подршку.
Република Србија убраја се у земље света у којима је уведена вакцинација против обољења изазваних хуманим папилома вирусима (ХПВ), о трошку државе, за популацију деце оба пола. Поред организованог скрининга, који подразумева преглед на сваке три године по позиву лекара за жене од 25. до 64. године, свака жена старија од 15 година има право на редован гинеколошки преглед.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.