Рашић као представник Приштине учествоваће у првој дискусији о формирању ЗСО на Космету
ПРИШТИНА/БЕОГРАД - Министар за заједнице и повратак у Влади Косова Ненад Рашић изјавио је да ће се одазвати на позив САД да учествује на првој дискусији о формирању Заједнице српских општина (ЗСО).
Рашић је за Радио Слободна Европа (РСЕ) рекао да очекује „добар састанак” о формирању ЗСО 31. јануара, који је раније најавио специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Габријел Ескобар.
Формирање ЗСО предвиђено је Бриселским споразумом из 2013. године, који Приштина већ готово десет година одбија да примени, уз образложење да је предвиђено решење у супротности са Уставом Косова.
Принципи формирања ЗСО усаглашени су споразумом из 2015. године, али је Уставни суд Косова закључио да неки од њих нису у складу са законима Косова, али да могу бити усклађени.
Рашић, који је за министра именован у децембру, после повлачења Срба из косовских институција, наводи да је његов став да споразуми не могу да буду игнорисани и да треба анализирати препоруке Уставног суда из 2015. године о усклађивању формирања ЗСО са Уставом и законима Косова.
Ни премијер Косова Аљбин Курти ни представници Српске листе нису одговорили на упит РСЕ да ли су добили позив за састанак и да ли ће се одазвати.
Рашић указује да он и други у Влади Косова покушавају да пред Куртија ставе ЗСО „као техничко питање, а не политичко”, и додаје да постоје два спорна елемента око формирања ЗСО, назив и правни статус.
„Мислим да назив није толико битан, колико је битан правни статус”, казао је Рашић и додао да у споразуму из 2015. пише да ће он бити усклађен са Уставом Косова.
Навео је да Влада Косова може да изради документ којим би биле задовољене преузете обавезе из Бриселског споразумома о формирању Заједнице, а који би истовремено био у складу са косовским законима.
Иако је утврдио да неке тачке споразума из 2015. нису у складу са косовским законима, Уставни суд Косова није дао препоруку да се Заједница не формира, већ је навео да она може бити усклађена статутом или неким законским актом.
Ескобар је прошле недеље, када је посетио Приштину и Београд са представницима ЕУ, Немачке, Француске и Италије, изјавио да ће, ако Курти не нађе начин да формира ЗСО, САД тражити „алтернативне партнере” који могу да предложе идеје на основу којих би ЗСО могла да буде формирана без кршења Устава Косова.
Он је рекао и да формирање ЗСО и преговори о плану ЕУ за Косово, који је достављен Београду и Приштини, „нису у потпуности повезани”, наводећи да је Заједница „постојећа обавеза” и да „мора да буде имплементирана”.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.