Мијачић: Заједница српских општина предуслов за било какав план и споразум с Приштином
Немачко-француски план за споразум о нормализацији односа Србије и Косова може да буде оквир за преговоре, али тек када га потпишу обе стране, а за Србију главни услов за то је формирање Заједнице српских општина (ЗСО), навео је данас координатор Радне групе Националног конвента Европске уније за дијалог Београда и Приштине Драгиша Мијачић.
Он је Танјуг истакао да тај план може да буде нови преговарачки оквир, али не у овом тренутку, већ у неком другом, када га потпишу Београд и Приштина.
Додаје да документ није изненађење и представља у неку руку „Бриселски споразум 2”.
„Све оно што није до краја испреговарано 2013. и 2015. године, обухваћено је овим планом, али ту не спада имплицитно принање Косова од Србије, што нам говори да то није план о коначној нормализацији односа, већ треба да реши питања која су сада на дневном реду, па и у наредних 10 година, све док не дође време да Србија и Косово уђу у ЕУ”, рекао је Мијиачић.
Нагласио је да је основни захтев Београда формирање Заједнице српских општина.
„Ово је најбољи и можда последњи тренутак да то буде урађено, па овај споразум не може бити потписан док то не буде завршено, а без тога неће бити ни враћања Срба у косовске институције”, навео је он.
Он је напоменуо да је хронологија будућих дешавања у вези са преговорима таква да је први корак формирање ЗСО, па враћање Срба у привремене приштинске институције и тек онда потписивање споразума.
„То се очекује не пре краја ове године или почетка следеће, али наравно уколико се косовска страна не буде слагала са формирањем ЗСО, имајући у виду колико се томе противила, па можда тај процес буде одлаган у недоглед, све док се не испуни тај основни услов”, нагласио је Мијачић.
Додао је да постоји велика борба за формирање ЗСО, ''што види више као борбу америчке администрације, него Србије''.
„Београд је некеко пасиван у том смислу, јер сматра да је све испреговарано 2013. и 2015. године, а управљачки тим је направио статут 2018. године, па Србија жели да тај модел буде примењен”, каже Мијачић.
Он је у том смислу апострофирао изјаве америчких званичника, које је у понедељак похвалио и председник Србије, преноси Танјуг.
„Американци покушавају са различитим друштвеним актерима да раде на формриању ЗСО, која ће сагледавати реалне потребе на терену”, реко је он.
Навео је да се ситауација таква да треба да буде уважено постојање асиметричности севера КиМ, који има компактну теротрију и ослања се на Србију, док су јужне српске општине, такозване енклаве, разбацане по целој покрајини.
Он је додао да је добро и то што формирање ЗСО услов Приштини за улазак у еворпске институције, попут Савета Европе, али и да у наступајућем преговачком процесу морају да буду задовољне обе стране, како би споразум био обострано прихваћен.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.