Европа од јуче једе и брашно од кућног цврчка
Од јуче на европском тржишту и званично може да се продаје прах, односно брашно од „кућних цврчака”, а листа производа у којима је дозвољено да се оно нађе практично је непрегледна.
У ограниченим количинама може да се употребљава у производњи: хлеба, пецива, кекса, житарица, замрзнутих пица и других тестенина. Дозвољен је и у зачинима, пиву, инстант супама, заменама за месо, сосевима, производима од прерађеног кромпира, јелима од махунарки и поврћа, кондиторским производима...
О увођењу високопротеинског брашна на бази инсеката у исхрану Европљана прича се већ дуго. На основу мишљења Европске агенције за безбедност хране (ЕФСА) прах од кућних цврчака (Acheta domesticus) је безбедан, а уврштен је у такозвану нову храну, почетком јануара ове године.
Тако је вијетнамска компанија „Cricket One Co” добила зелено светло да га, за сада једина, продаје на тржишту ЕУ у наредних пет година.
Пржени цврчци, наводно, имају укус орашастих плодова, највише лешника, али и семенки сунцокрета. Стручњаци тврде да су богати гвожђем, аминокиселинама и садрже више од 60 грама протеина на сто грама.
Информација да ће храна моћи да буде обогаћена овом врстом протеина, а да то практично нећемо ни знати, изазива бурне реакције у јавности и на друштвеним мрежама. Доминантан став потрошача у Европи јесте да не желе да конзумирају инсекте – и то у било ком облику.
Стручњаци у Литванији, рецимо, сматрају да су страхови грађана неосновани, јер је производња овог брашна и даље скупа и да је питање колико ће оно заиста бити у масовној употреби.
Из Националне службе за храну и ветерину у Литванији изјавили су за медије да се цврчци и други инсекти третирају као нова храна у ЕУ, подлежу строжим захтевима и постоје јасна ограничења колико се праха може додати другом производу.
– Код неких људи протеини инсеката могу изазвати алергијске реакције. За алергичне на ракове, мекушце или гриње, ове информације ће бити доступне на етикети производа и биће јасно видљиве – напомињу стручњаци.
Нису изостале ни реакције оних који се не слажу са оваквом политиком Брисела.
– Једите инсекте ако желите егзотичне ствари, али лоше је да их промовишете као одрживу исхрану и алтернативу нашој – рекли су у Филијера Италија, удружењу које промовише италијанску пољопривреду и производњу.
У Бриселу су раније рекли да Организација за храну и пољопривреду наводи инсекте као хранљив и здрав извор исхране са високим садржајем масти, протеина, витамина, влакана и минерала. Већ чине значајан део дневне исхране стотина милиона људи широм света, напомињу, па могу бити алтернативни извор протеина који би олакшао прелазак на одрживији систем исхране у Европи.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.