Фебруарска награда Новог Сада Стефану Миленковићу
Нови Сад – „Новосадска голубица”, статуа Фебруарске награде, која се додељује грађанину поводом Дана града Новог Сада – 1. фебруара, први пут је пре две и по деценије слетела у руке кантаутора Ђорђа Балашевића, а сада се тој плејади придружује њен 25. добитник виолиниста Стефан Миленковић. Друштво им наградом признаје рад и достигнућа „у духу неговања слободарске традиције града и јединства свих његових грађана”, како и формално налаже ово високо градско признање. Њиме се обележава један од четири битна датума из прошлости Новог Сада.
Одлуку да светски признати уметник, новосадски универзитетски професор и уметнички директор Градске концертне дворане Стефан Миленковић понесе Фебруарску награду за минулу годину, донела је Скупштина Новог Сада на јучерашњој свечаној седници. На њој је утврђен и новчани део награде од 130.000 динара. Миленковићу се признање додељује, према запису из те одлуке, за допринос у реализацији пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе”, светска уметничка и професионална остварења виолинисте, која негују и афирмишу класичну музику и надахњују младе уметнике за спознају идентитета и врхунска остварења, ради препознатљивости Новог Сада.
Предлог је стигао од Комисије за обележавање празника и доделу признања града, на иницијативу Академије уметности Универзитета у Новом Саду и Удружења грађана „Валмаро трио”, којима се истиче „блистава уметничка каријера”, амбасадорска улога српског уметника у свету још од раног детињства, али и његов повратак у Србију 2021.
„Овог изузетног човека предлажемо и зато што нас је уверио да је патриота чија је делатност од огромне користи нашој земљи, а нарочито Новом Саду”, наводи поред осталог „Валмаро трио”.
И у Академији уметности сматрају да је важност Миленковићевог повратка огромна, не само за њих и Нови Сад већ и за Србију.
„Од безрезервне подршке Новом Саду у кандидатури за Европску престоницу културе 2016. године до његовог повратка баш у Нови Сад, где ће постати и уметнички селектор нове Градске концертне дворане, Стефан је показао изузетну посвећеност нашем граду, као и велику жељу да помогне у даљем развоју културне и образовне сцене”, навела је Катедра за гудачке инструменте.
Иницијатори су истакли и да уметник своје огромно знање и искуство дели са студентима, доприноси имиџу и угледу академије и да су бенефити од његовог присуства у Новом Саду већ видљиви. Међу њима су мајсторски курсеви Миленковића, први фестивал камерне музике „Блиско” као део програма Градске концертне дворане, који је окупио водеће светске и домаће уметнике, са њиховим курсевима, као и ангажман славног виолинисте око ансамбла „Камерата Академика”.
Протекле деценије, Фебруарску награду су понели, почев од прошле године: композитор Стеван Дивјаковић, епидемиолог проф. др Владимир Петровић, хуманитарна радница Јоланд Корора, фудбалер Душан Тадић, гинеколог-акушер проф. др Тихомир Вејновић, атлетичарка Ивана Шпановић, бивши градоначелник Јован Дејановић, директор фестивала Душан Ковачевић, професор електроенергетике др Драган Поповић, лекар и тадашњи одборник проф. др Ђорђе Петровић.
Није увек било јединства у градској скупштини, па ни на свечаним седницама, око предлога надлежне комисије за Фебруарску награду, али је опозиција овог пута дала свесрдну подршку. Једна политичка ограда ипак постоји, али се она не тиче директно виртуоза на виолини, већ тога што код новосадских радикала постоји утисак да се овде на пиједестал ставља 1. фебруар из 1748. године, када је добијен статус слободне краљевске вароши у аустријском царству. По њима је и тај датум драгоцен јер је био прекретница у развоју Новог Сада, али су уверени да је слобода заправо стигла и да се везује за датуме Првог и Другог светског рата: 9. и 25. новембар (1918) и 23. октобар (1944).
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.