Ухапшен хакер који је понудио на продају личне податке грађана четири државе
Хакер из Холандије ухапшен у новембру, прибавио је и понудио на продају име и презиме, адресу и датум рођења готово свих аустријских грађана, саопштила је данас аустријска полиција.
Корисник, за којег се верује да је хакер, понудио је податке на продају на интернет форуму у мају 2020, представљајући их као „пуно име, пол, пуну адресу и датум рођења вероватно сваког грађанина“ у Аустрији, наводи се у полицијском саопштењу.
Додаје се да су истражитељи потврдили аутентичност.
Збирка се састојала од скоро девет милиона група података, истиче полиција.
Аустрија има отприлике 9,1 милиона становника. Хакер је такође ставио на продају „сличне групе података“ из Италије, Холандије и Колумбије, рекла је аустријска полиција, додајући да нема друге детаље.
„Будући да су ти подаци били слободно доступни на интернету, апсолутно се мора претпоставити да су ти регистрацијски подаци, у целости или делимично, неповратно у рукама криминалаца“, саопштила је полиција, додајући да се верује да су непознате особе платиле за податке.
Осумњичени 25-годишњак ухапшен у стану у Амстердаму, од раније је познат полицији, а истражују га холандска полиција и правосудни органи, речено је у аустријској полицији.
Портпарол је додао се полиција тек сада о томе огласила како не би ометала споменуте истраге.
Полиција се није изјаснила о последицама за безбедност аустријских података.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.