Субота, 19.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Трамп, Сторми Данијелс и карма

Председник Грант је пребрзо возио кочије престоничким улицама па га је полиција зауставила и ухапсила. Добио је новчану казну и одмах био пуштен. Пешке се вратио у Белу кућу.

Историја стара више од 150 година сведочи да Доналд Трамп није први ухапшени амерички председник, али је једини, бивши или актуелни, против ког је подигнута оптужница. Пре неколико дана предао се полицији и пред судом у Њујорку изјаснио да није крив по 34 тачке оптужнице.

Шта значи што је некадашњи амерички лидер оставио отиске прстију и анфас и профил у полицији? Да ли се Америка претворила у банана републику и државу трећег света, као што тврде Трампови подржаваоци, или је доказала да је демократија у којој „нико није изнад закона“, као што тврди друга страна? Као и кад је и иначе реч о Трампу, истина је на средини.

СИРОТИ МАЛИ БОГАТАШ: Бивши амерички лидер је оптужен да је прекршио изборне законе, кривотворио пословне рачуне и прикривао злочин. Како се наводи у 34 тачке, Трамп је у току предизборне кампање 2016. поткупио бившу љубавницу Сторми Данијелс да би она ћутала о њиховој ванбрачној вези. Тужилаштво треба да докаже да је уплата 130.000 долара на рачун порно глумице била непријављена донација Трамповој кампањи. Тужилац Алвин Брег има задатак да убеди пороту да је републикански кандидат маскирао трансакцију тако што је своту прокњижио као пословни издатак „Организације Трамп“.

Привлачи пажњу да је милијардер, о чијим се утајама пореза и другим финансијским малверзацијама деценијама говорило, озбиљније заинтересовао државне органе тек кад је ушао у политику. Одједном је тужиоцима постало јасно да је много тога што Трамп ради – криминал.

Поборници бившег шефа администрације убеђени су да је посреди одмазда демократа. Тужилац Брег је члан Демократске странке. Оптужени се жали и на судију, чија је кћерка радила у кампањи демократске потпредседнице Камале Харис. Трамп поручује да је све измишљено само зато да би се омела његова поновна председничка кампања. Како је следеће рочиште заказано тек за децембар, суђење ће се вероватно одвијати 2024, кад и трка за председника.

У конзервативном делу јавног мнења подозревају лов на вештице и претварање Америке у неку од земаља у којој се хапсе бивши лидери и политички противници. Фокс њуз примећује „политичку чистку“. За гласаче Доналда Трампа нема двојбе да је он жртвено јагње. А како милијардер и бивши председник, и неко ко је и данас толико привилегован да тужиоца сме да назове „криминалцем“, може бити жртва? Која то жртва зарађује на сопственом хапшењу и прикупља милионе долара за кампању? И откад трамповци не воле хапшење политичких противника? Трамп је 2016. обећао да ће ухапсити Хилари Клинтон. Посетиоци су на његовим митинзима узвикивали: „Затвори је, затвори је!“

Доналд Трамп пред својим симпатизерима у Мар-о-Лагу (Фото EPA-EFE/Cristobal Herrera-Ulashkevic)

АМНЕЗИЈА ДЕМОКРАТА: На другом полу верују да је Трампа коначно сустигла правда. Америка је изузетна и по томе што су сви, па и бивши лидери, једнаки пред законом, сматрају либерали.

Пре више од 30 година, Трамп је закупио целу страну у „Њујорк тајмсу“ да би у свом прогласу затражио од државе да погуби хиспано младића и четворицу црних тинејџера који су били осумњичени за силовање девојке у Централ парку. Испоставило се да је петорка неосновано осуђена па су сви пуштени из затвора. На вест о хапшењу бившег председника, један из петорке је закључио: „Карма“.

А да ли је Трампа стварно сустигла карма? И зашто карма нема адресу и оних који су радили исто што и Трамп?

Шансе да некадашњи лидер заврши иза решетака због Сторми Данијелс готово да не постоје. Над главом му висе далеко озбиљније оптужнице: да је однео класификована документа из Западног крила у Мар-о-Лаго, подстицао „побуну“ 6. јануара 2021. и тражио да му се у Џорџију „пронађу гласови“ са избора у новембру 2020. Један бивши Трампов адвокат сматра да је процес у Њујорку само „пиштољ на воду пре него што ф-35 испали ракету“, односно пре него што се отпечате остале оптужнице. Ипак, све је то на дугачком штапу и без објашњења зашто за сличне ствари не одговара и неко ко се не презива Трамп.

ИЗ ЗАТВОРА У БЕЛУ КУЋУ: Биће тешко подићи оптужницу против Трампа за несавесно руковање поверљивим документима, а да се оптужница за исто дело не подигне и против Џоа Бајдена. И актуелни председник је из Авеније Пенсилванија износио државне тајне, које су завршавале и у гаражи његове куће у Делаверу. Ни председников син Хантер Бајден није полагао рачуне за трговину очевим утицајем у Кини и Украјини. Против Била Клинтона није подигнута оптужница иако је и сам признао да је лагао федералним органима током афере с Моником Луински.

Тужилац тврди да је 130.000 долара за Сторми Данијелс била донација за кампању јер је трансакција помагала Трамповој кандидатури за председника. Пре неколико година, демократа Џон Едвардс је оптужен за сличну ствар. Ипак, у његовом случају је пресуђено да није прекршио изборне законе иако су донатори Едвардсовој бившој љубавници дали милион долара само да би ћутала током предизборне кампање.

У праву су и они који кажу да нико не сме да буде изнад закона, па ни бивши председник, али и они којима је сумњиво што се с том праксом почело баш од Трампа. Немогуће је пратити дешавања у Њујорку без осврта на политички тренутак и чињеницу да је осуђени уједно и главни такмац у трци за републиканску номинацију. Није потребно да заседа порота да би се увидело да демократе хвата паника од помисли да ће Трамп, попут Гранта, после хапшења „одшетати“ у Белу кућу.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.