Панчево добило први Центар за ментално здравље
Панчево – Специјална болница за психијатријске болести „Ковин” отворила је у Панчеву први Центар за ментално здравље, организациону јединицу за дијагностику, лечење и саветовање грађана свих старoсних доби. У реализацији овог пројекта учествовала је и локална администрација, чија управа је сачинила комплетну пројектну документацију и на коришћење уступила објекат у центру града. Рад у овом центру ће бити организован индивидуално, али и кроз групне психотерапије, доступан свима, хуманизован и са другачијим приступом корисницима.
„Суштина је у промени филозофије са болести на здравље. Радићемо на здравим капацитетима личности, да се они ојачају како би се особе реинтегрисале у друштво. Корисницима ће бити на располагању тим стручњака и један мултидисциплинаран приступ, али ово није болница. Зато би ово требало да буде мање трауматично, без белих мантила, да се дође на разговор. Верујемо да ће то корисницима олакшати исказивање емоционалних и проблемa у мишљењу и понашању, а нама да у тренутку реагујемо саветом, па и терапијoм”, каже за „Политику” др Јованка Петровић, директорка СБПБ „Ковин”, чија ће радна јединица ићи у сусрет изазовима очувања менталног здравља становништва и кроз промоције, и кроз превентивне активности, и уз подршку заједнице.
„Живимо у времену пуном искушења, неки их превазилазе лакше, некима је потребна подршка. Отварањем овог центра град Панчево је, у сарадњи са стручним тимом специјалне болнице, управо и пружа. У светлу ужасних догађаја од пре две недеље, под чијим утиском смо и даље, рад центра ће првенствено бити усмерен на развој активности у нашој заједници и из тог разлога ће и саветовалиште Канцеларије за младе овде пронаћи своје место”, истиче Александар Стевановић, градоначелник Панчева.
У центру ће се радити и са младима, па и по школама и сличним институцијама. У Панчеву постоји и Саветовалиште за младе, при Дому омладине, и центар ће са њим уско сарађивати, јер ова популација, према речима др Петровић, има много веће проблеме, за чије је решавање потребно укључити шири тим.
„Млади данас имају емоционалне потешкоће, затим потешкоће у понашању и аутомотивацији. Ту је потребно да се укључи психијатар, психолог, уради процена и да се мало више ради са породицом. Код нас грађани могу да дођу без упута и добродошао је свако ко има ментални проблем и трауму. Важан нам је антистигма програм, да створимо хероја, а не некога беспомоћног, самоизолованог са кривицом и срамом, јер они који имају ментални проблем се често устежу, а овде ће моћи о свом проблему слободно да причају, да га прихвате, као и његова породица, што је први корак”, истиче др Јованка Петровић, директорка ковинске специјалне болнице.
Страхове, анксиозност, бриге, неизвесност, страх, депресију, неке животне околности, породичне и партнерске изазове и друге проблеме, Панчевци и житељи околних места моћи ће да решавају у овом центру, чијим ће се отварањем, верују овде, растеретити Општа болница у Панчеву.
„Надамо се да ћемо смањити прилив таквих пацијената у нашу болницу, односно да ће се у другачијим условима, ванболничким, људи осећати комотније и брже потражити помоћ психијатра, а самим тим и ми имати мање тешких случајева у нашој установи”, напомиње Слободан Овука, директор панчевачке болнице.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.