Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лакапел: ЕУ неправедно строга према Србији, Срби на КиМ трпе агресију

(Фото Танјуг)

БРИСЕЛ – Посланик Европског парламента Жан-Лин Лакапел оценио је данас да ЕУ према Србији има неправедно строг однос и да на Београд врши неосноване притиске да уведе санкције Русији и призна независност тзв. Косова.

Лакапел је за Танјуг изразио и забринутост због положаја Срба на КиМ.

„Узимајући у обзир пријатељство, историју и изузетно блиске односе, како између Француске и Србије, тако и између Србије и Европе, сматрамо да је Србија озбиљан кандидат за чланство и ми ћемо то чланство подржати'', рекао је Лакапел.

Посланик ЕП из Групације идентитет и демократија је оценио да Европска унија према Србији има изутетно строг однос и да врши притисак на Србију преко два механизма, од којих се један односи на присиљавање Београда да уведе санкције Русији, а други на признавање независности тзв. Косова.

Лакапел наводи да може да разуме осуде Москве из ЕУ због руске инвазије на Украјину, али да не може да разуме да се Србија која је 10 година била под санкцијама, присиљава да исте такве санкције уведе историјским пријатељима.

„Други проблематични аспект је притисак који Европска унија врши када је у питању признавање Косова, како би се Србија сутра прикључила ЕУ. Чини ми се да овде имамо једну правду која функционише у две брзине'', рекао је Лакапел.

Он је изразио забринутост због актуелне ситуације на КиМ и положаја у којем се налазе Срби у покрајини, који, како је навео, трпе значајне провокације и агресију привремених приштинских институција.

Лакапел је такође нагласио да разуме да Србија не може да призна независност тзв. Косова, које је, како је рекао, ''историјска колевка'' Србије.

Подсећајући да је дијалог између Београда и Приштине прекинут, Лакапел је изразио наду да ће доћи до помака и да ће међунардона заједница извршити притисак на Приштину након што је схватила да су избори за градоначелнике на северу КиМ били недемократски.

Српски градоначелници су удаљени на основу избора на којима је излазност била мања од три одсто, што је апсолутно недемократски. Међународна заједница је то схватила. што ме радује. Надам се да ће притисак који ће наметнути косовским властима променити ствари'', додао је.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.