Недеља, 27.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Европосланици током расправе о Космету позвали на мир и повратак дијалогу

(Фото EPA-EFE/JULIEN WARNAND)

СТРАЗБУР – У Европском парламенту у току је седница на којој се расправља о последњим дешавањима на Косову и Метохији и на којој су говорници позвали на успостављање мира и стабилности и повратак дијалогу, али и на пуну истрагу и повлачење српске војске и привођење правих одговорних.

Шпански државни секретар Паскал Наваро Риос који је као председавајући отворио расправу подсетио је да је високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ позвао обе стране на успостављање мира и повратак дијалогу, док је европски комесар за хуманитарну помоћ Јанез Ленарчић истакао да је важно да се Београд и Приштина уздрже од свих активности које би могле да доведу до ескалације ситуације.

„ЕУ је позвала обе стране да предузму конкретне мере за деескалацију која је потребнија него икада, као и да је потребно починитеље привести правди. Та деескалација не треба да буде изговор да се одустане од дијалога за нормализацију”, рекао је он.

Известилац ЕП за Србију Владимир Билчик рекао је да је стање на терену озбиљно ескалира, као и да у последњих 10 година нисмо имали такво насиље.

„Потребна је детаљна истрага. Обе стране имају огромну одговорност да се врате у дијалог”, рекао је Билчик и нагласио да је доласком Албина Куртија на власт дијалог почео да се отеже.

„Морамо открити шта се тачно догодило и требају нам објективне чињенице. Не треба нам површно додељивање кривице. Дестабилизација Балкана одговара Путиновој Русији. Једино решење је повратак за преговарачки сто и дијалог”, закључио је Билчик.

Француски европосланик Жан Лик Лакапел истакао је да је посебно одговорна у сукобу ЕУ, а са друге стране влада Косова.

„Прошлог пролећа Курти се одлучио на провокацију да именује градоначелнике у неколико општина и тако маргинализује српско становништво на КиМ које је колевка српског народа. Полиција је то брутално спровела у дело. Пружам пуну подршку српском народу. Треба санкционисати Куртија. Он је недавно рекао да нема алтернативе ЕУ и 300 напада од неких су били посебно озбиљни против српског становништва, ниједан од њих није имао последице. Треба да отворимо очи пред косовским потезима. За нас нема смисла да се та наводна земља интегрише у ЕУ”, рекао је он.

Мађарски европосланик Андор Дели рекао је да је стање крајње напето и сложено и да најновији трагични догађаји показују да се решење мора наћи што пре могуће, као и да су важна објективна и непристрасна истрага

„Све ово су симптоми већих проблема, а то је ЗСО. Стварање ЗСО је велики проблем, постоји од 2013. и Бриселског договора. Постоји читав низ конвенција које би требало да загарантују статус тих заједница и поштовање копенхашких критеријума.     Након скоро десет година преговора, сада је на влади у Приштини да направи одлучујући следећи корак”, рекао је он.

На седници је било и европосланика који су били најгласнији у осуди и пребацивању кривице на Србију, међу којима су били најгласнији Тонино Пицула (Хрватска), Виола Фон Крамон (Немачка), Илхан Кјучук и Ангел Џамбарски (Бугарска) који су тражили да се Србија осуди, да се против ње уведу мере или обуставе инфраструктурни пројекти, преноси Танјуг.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Vrana
. . . vrani oči ne kopa.
Драган
Једини проблем је што скоро нико из ЕУ не поштује УН и сматрају да су изнад њих. Стога им не пада на памет да поштују Резолуцију СБ УН 1244. У таквој заједници ми немамо места, никаквог интереса да будемо део ње.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.