Уторак, 09.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Либија: нови сукоби у Бенгазију

Бенгази је од „арапског пролећа“ 2011. жариште отпора власти у Триполију
Либија: нови сукоби у Бенгазију
EPA EFE Str

Бенгази—Највећи град источне Либије, Бенгази, истовремено упориште снага маршала Халифе Хафтара који не признаје владу у Триполију, већ трећи дан је без електричне струје, услед избијања оружаних сукоба са борцима лојалним пуковнику Ал Махдију ал Баргатију, јавиле су агенције. Након вишегодишњег егзила, пуковник ал Баргати недавно се вратио у Бенгази, да би заједно са групом рођака убрзо био ухапшен и одведен на непознату локацију. Про—Хафтарови медији описују ал Баргатија и његове савезнике као „ ћелију саботера“ који желе да узурпирају власт на нафтоносном истоку Либије. По вестима о хапшењу ал Баргатија, у Бенгазију су у стамбеној четврти Салмани започеле уличне борбе  које, према наводима на друштвеним мрежама, трају  данас. Независни извори нису могли одмах да потврде ове извештаје.

Било како било, Мисија подршке УН у Либији (МАНУЛ) изразила је данас „забринутост због оружаних сукоба у Бенгазију који су резултирали цивилним жртвама, према неаутентичним извештајима“, подсећајући „све стране на њихове обавезе да заштите цивиле“.Власти на истоку морају „хитно да обнове телекомуникације у Бенгазију, које су прекинуте када су избили сукоби“, додаје МАНУЛ.

Колико данас, влада Абделхамида Дбеибаха у Триполију (коју признаје УН) затражила је од државног тужиоца да отвори "потпуну и транспарентну истрагу" о "ванредним " догађајима у Бенгазију како би "они који угрожавају животе цивила и друштвени мир" били позвани на одговорност. Дбеибах је истовремено осудио "оружане сукобе у стамбеној зони" и "намерно и потпуно искључивање свих комуникационих мрежа (...), изолујући други по величини град у Либији од остатка света".

 

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jova
Izlapeli Bajden i umorna demokratija u SAD napraviše haos u Svetu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.