Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

У Србији тренутно активно само једно жариште птичијег грипа

(Фото EPA-EFE/SANDER KONING)

Управа за ветерину саопштила је данас да је у Србији тренутно активно само једно жариште заразе дивљих птица птичијим грипом и то на локацији канал Визељ у Борчи у Општини Палилула.

Прецизирано је да су анализе показале да је код пет угинулих лабудова у том каналу на левој обали Дунава потврђено присуство авијарне инфлуенце (АИ).

Како се наводи у саопштењу, у 2023. у Србији је укупно регистровано шест жаришта АИ код дивљих птица, а при томе нису забележени случајеви код домаће живине и на комерцијалним фармама.

„Тренутно је активно само једно жариште АИ на локацији канал Визељ - Борча, док је осталих пет жаришта одјављено” истичу у Управи за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије.

Подсећа се да Управа за ветерину у случају потврде ове болести доноси решење којим се проглашава заражено подручје у полупречнику од најмање три километара (км) и угрожено подручје у полупречнику од најмање 10 км од жаришта, односно од места појаве болести и којим су прописане и наложене одређене контролне мере у складу са прописима.

На целокупном зараженом и угроженом подручју, како се додаје, континуирано се врши попис, опсервација и контрола здравственог стања живине на свим газдинствима, као и здравствени надзор дивљих птица на њиховим стаништима, преноси Танјуг.

„Спровођење активног и пасивног надзора, односно контроле здравственог стања живине у потенцијално ризичним подручјима близу водених површина са дивљим птицама, затварање живине у објекте, спречавање директног и индиректног контакта између дивљих птица и живине и подизање биосигурносних и хигијенских мера на газдинствима су основне превентивне мере које се предузимају у циљу спречавања појаве и ширења ове заразне болести”, наводи се.

Наглашава се и да је АИ веома контагиозна заразна болест, изазвана вирусима инфлуенце типа А и подсећа да је ова заразна болест домаће живине и дивљих птица нарочито ескалирала у последњих неколико година, узоркујући како велике економске штете на комерцијалним фармама домаће живине као последицу спровођења мера и поступка за спречавање ширења болести, њено сузбијање и искорењивање.

Забележени су и велики губици услед посредних рестриктивних мера у погледу забране и ограничења промета живине и птица, јаја, меса и производа од живине, које се примењују на у случају појаве АИ на погођеном подручју.

Додаје се и да је епизоотиолошка ситуација АИ у дужем временском периоду неповољна у свету, у Европи и региону.

У претходном периоду болест је установљена у Пољској, Словачкој, Чешкој, Украјини, Немачкој, Холандији, Италији, Аустрији, Великој Британији, Шведској, Швајцарској, Финској, Ирској, Литванији, Естонији, Кипару, Француској, Белгији, Данској, као и у суседним државама Србије Румунији, Мађарској, Бугарској и Хрватској.

„С обзиром на то да је болест широко раширена Управа за ветерину организовала је праћење кретања и контролу АИ на подручју целе територије Србије кроз мониторинг, узорковање код дивљих птица и живине ради дијагностичких испитивања у циљу ране дијагностике и спречавања ширења ове заразне болести”, наводи се у саопштењу.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.