Петак, 24.09.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дерби решен у последњем минуту

Преокретом до победе у дербију кола: Робертс поентира поред Самарџиског и Илића (Фото Жив. Јовановић)

Кошаркаши Црвене звезде славили су на гостовању у Железнику 84:78 (11:22, 18:21, 27:19, 28:16) у дербију првог кола НЛБ лиге. Меч су обележила два потпуно различита полувремена, а „црвено-бели” су први пут дошли у вођство минут пре краја.

Домаћин је потпуно доминирао у првом полувремену. Предвођен Лабовићем и Јеремићем на одмор је отишао с двоцифреном предношћу (43:29). У једном тренутку тим из Железника је имао чак 17 поена вишка. Већ тада је изгледало да је питање победника, у овом мечу решено, али наставак је донео нову слику на терену. Црвена звезда је подигла ниво игре у наставку, смањила заостатак и трећу четвртину решила у своју корист. Последњу деоницу кошаркаши ФМП-а су отворили с две „тројке”, али Звезда је држала резултатски прикључак и тако се ушло у неизвесну завршницу.

У последњим минутама утакмице „црвено-бели” су направили серију 15:1 и погоцима Кешеља са слободних бацања дошли су до прве предности у мечу, коју су сачували до краја и тако забележили прву победу у регионалном такмичењу. Светислав Пешић, који је синоћ дебитовао на клупи Црвене звезде у такмичарској утакмици после меча је казао:

– После доминације у ФМП-а у првом полувремену, ми смо пружили свој максимум у наставку и показали више од онога колико тренутно вредимо. Великим залагањем играча успели смо да надоместимо мањак времена за уигравање. Кикановић је одиграо изванредно у наставку и тако покренуо цео тим до жељене победе.

Екипа ФМП-а примила је у наставку чак 55 поена, што је, према речима тренера Слободана Клипе, недопустиво:

– Одиграли смо прво полувреме полетно, агресивно и свели ривала на само 29 поена. Уместо да наставимо у истом ритму овај млади тим је потценио противника и помислио да је утакмица већ добијена. Показали смо да можемо озбиљно да играмо и да израстамо у прави тим. Надам се да ћемо то постати до краја сезоне.

Дворана: ФМП. Гледалаца: 1.000. Судије: Белошевић, Јовчић и Мрдак (Србија).

ФМП: Човић, Живановић 10 (1 „тројка”), Савић, Лабовић 18, Лазић 3 (1), Илић, Радуљица 6, Протић 12 (1), Мусли, Самарџиски 12, Јеремић 8 (2), Милутиновић 9. Тренер: Слободан Клипа.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кешељ 18 (2), Робертс 7 (1), Кикановић 14, Милошевић, Ковач 5, Мариновић 15 (3), Недовић, Милошевић 2, Овенс 13, Штимац 6, Бакић 4, Бјелица.

Т. Амић

------------------------------------------------------

Победе Хемофарма и Војводине

У првом колу НЛБ лиге за кошаркаше постигнути су ови резултати: Партизан – Крка 74:67, Хелиос – Босна 74:79, Хемофарм – Цибона 86:76, Задар – Сплит 81:67, Загреб – Војводина 89:90, Будућност – Олимпија 82:73, ФМП – Црвена звезда 78:84.

Од „минус 16” до победе

Партизан је против Крке у 11. минуту губио са 16 поена разлике (30:14), али је већ у 18. преузео вођство и без већих тешкоћа дошао до победе пред нешто мање од 2.000 гледалаца на отварању нове сезоне НЛБ лиге кошаркаша у дворани „Пионир” – 74:67 (14:28, 24:10, 23:14, 13:15).

„Црно-бели” су имали само пет дана заједничког рада откако су се екипи придружила петорица пројектованих носилаца игре, па и не чуде проблеми на почетку сусрета. У првој петорци били су Тепић, Рашић, Витковац, Лазме и Величковић који је као капитен извео шампионов тим на терен – из публике су због одређених тешкоћа са повредама утакмицу испратили Божић и Трипковић.

У другој четвртини најбољи појединац меча Тепић и Величковић побринули су се за серију од 13:0 односно 18:2 којом је умирен словеначки тим. После 7:0 на почетку другог полувремена меч је практично решен, па се после предност „црно-белих” кретала око десет поена. Од новајлија најбољи утисак је оставио Ракочевић, Рашић је као „плејмејкер” шутнуо десет „тројки” (погодио три), а Габонац Лазме, одличних физичких карактеристика, почео је да тражи своје место у тимској игри шампиона (23 минута, пет скокова). Тренер Вујошевић шансу је дао и младим бековима Лучићу (осам минута) и Ризнићу (четири).

Као у НБА лиги у којој прваци шампионско прстење добијају пред први дуел нове сезоне, Партизан је овом приликом донео сва три пехара из прошле сезоне на коју су, у лепој атмосфери, подсетили кадрови на два велика видео бима. Следећи меч је на истом месту већ прекосутра, поново против ривала из Словеније, Хелиоса.

Дворана: „Пионир”. Гледалаца: 1.728. Судије: Зураповић, Хусарић (БиХ), Војиновић (Црна Гора).

ПАРТИЗАН: Лучић, Тепић 20 (три „тројке”), Ризнић, Милошевић 6, Рапић 10 (3), Величковић 7 (1), Лазме 3, Алексић 3 (1), Витковац 7 (1), Ракочевић 12, Весели 6, Вранеш.

КРКА: Себић 2, Петров 5 (1), Прајс 14 (1), Павич 12, Марцелић 16 (4), Ракочевић 2, Кривец 2, Зупевец 5 (1), Зван, Есингтон 9 (1).