Недеља, 22.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
БУДИ ХРАБРА – РЕЦИ НЕ НАСИЉУ

У вртлогу породичне агресије пате и деца

Иако од насилног родитеља често чујемо реченицу ’Никада нисам подигао руку на дете’, најмлађи чланови породице увек су жртве токсичних и агресивних породичних односа
(Pixabay)

Током претходне године Градском центру за социјални рад у Београду пријављено је 4.695 случајева насиља над децом. Статистика сведочи да је 23 одсто ових малишана постало жртва физичког насиља. Бројке, такође, говоре да су 92 детета постала жртве сексуалног насиља, троје малишана било је жртва експлоатације, а оно што посебно обесхрабрује јесте чињеница да деца узраста од шест до четрнаест година чине нешто више од половине жртава породичног насиља. Међутим, позната метафора о врху леденог брега важи и у овом случају, јер стручњаци Саветовалишта за брак и породицу Градског центра за социјални рад истичу да је свако дете које одраста у породици у којој је агресија монета за комуникацију, у којој један од родитеља злоставља и туче другог родитеља и у којој се често чују увреде и псовке – жртва породичног насиља, без обзира на то да ли добија батине или не.

„Иако ми од насилног родитеља често чујемо реченицу ’Ја никада нисам ударио свог супружника пред дететом’ или ’Никада нисам подигао руку на дете’, најмлађи чланови породице увек су жртве токсичних и агресивних родитељских односа, без обзира да ли и сами добијају шамаре и ’ћушке’. Родитељи веома ретко дођу у Саветовалиште за брак и породицу и кажу да је њихово дете жртва насиља. Најчешће се дешава да они доведу дете са објашњењем да се оно понаша неадекватно, да је агресивно или да је значајно попустило у школи, како би га ми ’поправили’, а сакрију податак да у породици постоји насиље. Када их суочимо са чињеницом да је дететово понашање симптом или ’лакмус папир’ породичне патологије и да је неопходно да они промене свој токсични однос како би се ствари промениле, некада и одустану од терапије”, истиче Слађана Ивановић, социјални радник, породични терапеут и руководилац Саветовалишта за брак и породицу.

Наша саговорница додаје да се са малом децом у саветовалишту не ради индивидуална, већ породична терапија, а недавно је уведена групна психотерапија за децу узраста шест и седам година, у оквиру које се налазе и деца жртве насиља. Са адолесцентима који су постали жртве породичног насиља ради се и индивидуална и групна психотерапија.

На питање како изгледа дете које је постало жртва породичног насиља, психолог и породични терапеут Смиља Игић истиче да не постоји јединствен одговор на то питање, јер деца на насиље веома другачије реагују.

„Не значи да је свако дете са модрицом или малишан који се агресивно понаша према другој деци постао жртва насиља, али значи да стручњаци треба да обрате пажњу на њега. За почетак, деци треба веровати када кажу да их неко туче. Чак и у ретким случајевима, када ова изјава у потпуности не одговара истини, она увек представља сигнал да се нешто дешава у породици, што дете веома узнемирује. Дете које је жртва насиља може бити агресивно, али може бити и потпуно послушно, повучено и тихо. Ако дететово понашање оде у било који екстрем, било да је у питању наглашена агресивност или упадљива повученост, то јесте сигнал да нешто није у реду. Дете може имати и све петице у школи и бити ђак за пример, али када уђете у причу са њим, схватите да оно има одличан успех јер се плаши родитељске казне”, објашњава наша саговорница.

Она додаје да у породицама у којима постоје алкохолизам, наркоманија или душевне болести, екстремно сиромаштво или више малишана на списку станара, чешће долази до насиља над децом, али наглашава да никад не треба стављати знак једнакости између породичног насиља и било ког од ових фактора ризика.

Смиља Игић, међутим, додаје да са децом која одрастају у атмосфери породичног насиља мора да се ради како би се спречио трансгенерацијски пренос насиља.

„Не значи да ће свако дете које је било жртва насиља постати жртва или починилац партнерског насиља када порасте, али ова деца јесу под већим ризиком да ће усвојити неадекватне родне и партнерске улоге у својој секундарној породици. Увек је добро ако дете у својој средини има здрав и близак однос барем са једном одраслом особом у широј породици, школи или средини у којој живи, јер му она може помоћи да превазиђе патњу и израсте у ментално здраву особу, упркос токсичној атмосфери у којој одраста. То су ’деца маслачци’ који, по узору на истоимени цвет, успевају да никну у свој својој лепоти и испод највећих животних тегоба”, истиче наша саговорница.

Слађана Ивановић додаје да је истраживање Саветовалишта за брак и породицу показало да је скоро 99 одсто жена које су постале жртве партнерског или породичног насиља у својој примарној породици добијало батине или поруке да су глупе, безвредне и да нису вредне љубави.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.