Уторак, 09.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Гујон: Улаз на КиМ бране онима који добро раде за Србе

Гујон: Улаз на КиМ бране онима који добро раде за Србе
Арно Гујон (Фото „Косово онлајн”)

Директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Арно Гујон изјавио је да му је драго што је у групи људи којима је забрањен улаз на Косово и Метохију јер то, како сматра, значи да ради у интересу Србије и српског народа.

„Српском патријарху Порфирију и председнику Републике Србије Александру Вучићу више пута је забрањиван улазак на КиМ. И то не због тога што представљају безбедносни ризик по Албанце и по мир на Косову и Метохији, већ због тога што пружају огромну подршку Србима и зато што раде добре ствари за Србију и за српски народ. Мени је такође забрањен улазак на Косово и Метохију пре пет година и то је произвољна одлука. Право да вам кажем, више ми се свиђа да будем у тој групи с патријархом и председником, јер су они политичке и духовне вође српског народа, него у групи с онима који могу да уђу на КиМ, да шетају Митровицом, Приштином или Призреном, одакле шаљу поруке политичке природе уперене против Србије. Ако добијете такву забрану, то је на неки начин потврда да добро радите за Србију и за српски народ”, рекао је Гујон за „Косово онлајн”.

Председник Србије Александар Вучић саопштио је почетком године да је затражио да посети Косово и Метохију да би се обратио српском народу, што је одмах наишло на негативне коментаре у Приштини. Неколико дана пре тога привремене косовске институције су забраниле новинару агенције Танјуг да уђе на територију КиМ како би извештавао о посети патријарха Порфирија, а на другој страни, Србија није одобрила посету министра унутрашњих послова Џељаља Свечље Прешеву, Бујановцу и Медвеђи.

Гујон је казао да не би гледао реципрочно оно што Приштина ради у односу на оно што су мере Београда.

„Према међународном јавном праву и Уставу Србије, Косово је део Републике Србије, Србија јесте међународно призната држава која сме и може да забрани улазак на своју територију на основу закона. Док, с друге стране, Приштина као територија, која политички и произвољно многима забрањује улазак на КиМ, не поштује заправо људска права и слободу кретања. Код нас то није случај, имамо законе, имамо Устав, имамо безбедносне структуре које знају како треба третирати оне који представљају безбедносну претњу по нашу државу. Они који чак и у светским медијима критикују Србију имају могућност да уђу у Републику Србију. То, нажалост, није случај на КиМ, где забрањују улазак новинарима, хуманитарцима и свима који говоре истину о кршењу основних људских права за Србе и неалбанце на Косову и Метохији”, нагласио је Гујон, који је и оснивач хуманитарне организације „Солидарност за Косово”.

Како је истакао, кад му је пре пет година изречена забрана уласка, није добио никакво ваљано образложење за ту меру.

„У тој одлуци је писало да ми је забрањен улазак на Косово и Метохију зато што се налазим на листи особа којима је забрањен улазак на КиМ. Тужим се с њима већ пет година, шаљу ме из једног у други суд. Наравно, то је политичка одлука, без утемељења, која очигледно траје и трајаће, али сигуран сам да ће кад-тад бити укинута и да ће поново бити слободе за све на КиМ, пре свега за Србе који живе већ 25 година у енклавама, али и за све оне који ван КиМ њима помажу и свесрдно их подржавају”, закључио је Гујон.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.