Добриловић: Косово далеко од озбиљне, демократске, правне државе
Кандидат Слободарске партије Аустрије (ФПО) на предстојећим изборима за Европски парламент Константин Добриловић изјавио је да једностране мере Приштине не доприносе дијалогу, али и критиковао мешање социјалдемократа и „зелених” у унутрашње ствари Србије, оцењујући да напад Андреаса Шидера на српске власти после избора, због наводних неправилности, није био добар потез, јер представља задирање у унутрашња питања једне суверене државе.
Добриловић је најавио да планира да се, уколико буде изабран, у Европском парламенту бори за грађане, за враћање Европке уније важним темама за свакодневни живот људи, али и да ће се посебно посветити Западном Балкану, па тако и ситуацији на и у вези са Косовом.
„Време ће показати да је политика коју води ФПО добра не само за Аустрију, већ и за ЕУ, и да су неопходне промене. Мој задатак ће бити да ЕУ поново приближим грађанима. Тренутна ситуација је таква да имамо бриселску централизацију. Док грађани имају проблеме у свакодневном животу, ЕУ се бави питањима попут оних – колико вати може имати једна сијалица или које боје мора бити банана... Бавићу се и Западним Балканом, а тако и Косовом и Метохијом”, рекао је Добриловић захвалио се својој странци на поверењу и могућности да се кандидује на њеној листи за Евроспки парламент.
Коментаришући једностране мере косовске владе, попут најаве укидања динара, Добриловић је подсетио да је став ФПО познат, а то је да мора да се поштује Резолуција Савета безбедности УН 1244.
„Мора се поштовати Резолуција 1244 и све друге резолуције и договори који су постигли Београд и Приштина. Међутим, често видимо да Београд испуњава своје обавезе, а да се Приштина држи неких њених принципа, не испуњава договорено, уз критике Београда, мислећи да ће тако себи помоћи. Једностране мере су за сваку осуду, јер није могући доћи до дијалога, ако је само једна страна на њега спремна, док друга није, као што Приштина није”, нагласио је Добриловић.
За њега је, као и по Резолуцији 1244, Косово саставни део Србије, и далеко од озбиљне, демократске, правне државе.
Назначио је и да његова странка не би подржала настојања за чланство Косова у међународним организацијама.
„Морамо се држати међународног права. Ако би сви кршили међународно право, онда нам оно у суштини и не треба. На основу Резолуције УН 1244 Косово и Метохија нема шта да тражи у међународним организацијама”, поручио је Добриловић.
На питање у вези са покушајима косовских власти да присвоје српске цркве и манастире, одговорио је да су такви покушаји – нереални.
„То су покушаји приштинских власти да својатају нешто што није њихово. Поставио бих питање тим људима – како својатате нешто што сте у погромима палили и рушили и хтели да сатрете? Својатате манастире и цркве који су културна баштина под заштитим Унеска. Знамо чији су ти манастири и храмови, они су у власништву Српске православне цркве и српског народа који чува своје светиње. Сви ти покушаји својатања нечег што им не припада, неће имати успеха”, јасан је Добриловић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.