Тешко до послa, до плате још теже
Зворник – У Зворнику је тешко добити посао. Према подацима Бироа за запошљавање има 7.020 незапослених, а месечно се запосли свега 50 до 70 људи. Није увек било тако. Зворник је са око 15.000 запослених био међу пет најразвијенијих индустријских градова у БиХ. У периоду транзиције и приватизације пропало је девет предузећа, у стечају су били „Везионица”, „Јадар”, „Фамод”, „Еникон”, „Нови извор”, „Српски глас”, „Аутотранспорт”, „Декор”, а у ликвидацији „Привредна банка”. Тренутно ради око 9.000 Зворничана, мада део њих често штрајкује због неисплаћених плата.
Председник синдиката Милена Вимић, наводи да је од девет предузећа која су била у стечају и ликвидацији само у „Еникону”, малој фирми која је пре стечаја запошљавала 35 радника, покренута производња. У осталим фирмама радници су остали на улици, а нису добили ништа из стечајне масе, осим у „Везионици” где су исплаћене заостале плате, каже Вимићева, додавши да је у већини предузећа кроз социјални програм Владе РС радницима повезан стаж.
– У „Аутотранспорту”, који одавно не ради, није покренут стечајни поступак јер нема довољно стечајне масе, „Јадар” у коме је било више од хиљаду радника, био је безброј пута на лицитацији у „Фамоду” радници не могу да остваре права на бироу рада јер им још није повезан радни стаж, а у неким фирмама, не уплаћују се доприноси и не исплаћују редовно плате, истакла је Вимићева.
– Због тога радници не могу да се пензионишу, немају плаћен превоз, топли оброк ни регрес. Неретко радници тек кад запрете штрајком упозорења добију плате, као што је у „Инжењерингу”, „Водопривреди” и „Александрији”. У Фабрици глинице „Бирач” 245 радника је добило отказе због проблема у пословању фабрике, а Синдикат није задовољан јер су као технолошки вишак проглашени инвалиди рада и радници са више од 30 година стажа”, казала је Вимићева. Према њеним речима, пример успешне приватизације су предузећа „Витинка” и „Зворник путеви”, а неко време је то био и „Бирач”.
И начелник општине Зворник Зоран Стевановић није задовољан привредном сликом општине и каже да се сва активност базира на „Бирчу” који у односу на предратних више хиљада запослених, сада има 1.000 радника.
– Од озбиљних привредних субјеката „Витинка” запошљава око 180 људи, ради добро и измирује све обавезе према радницима и држави. „Фагум” је део фабрике продао мешовитој израелско-српској фирми и почеће убрзо да ради са 40-50 радника, а компанија „Ајшимер” ће у наредне три године овде пренети технологију гумарске индустрије и тада ће запошљавати између 120 и 150 радника. За „Јадар”, дрвопрерађивачки комплекс који је пре рата запошљавао 1.700 радника, већ годину и по покушавам да нађем стратешког партера, међутим, „Српске шуме” и „Федералне шуме” не могу да обезбеде довољне количине обле грађе да такав гигант ради пуним капацитетом”, наводи Стевановић.
– Пример неуспешне приватизације су „Водопривреда”, „Аутотранспорт” и „Инжењеринг” у које нови власници нису ништа уложили. Будућност Зворника је у развоју малих, евентуално средњих предузећа и тренутно само она функционишу и измирују све обавезе према радницима и држави, попут фирми „Глобал”, „Омега профекс” и „Смрчак”. Наш циљ је да у наредне две или три године завршимо комплетну инфраструктуру на подручју целе општине, да урадимо гасификацију, завршимо водоснабдевање и канализационе мреже, тако да било где може да се формира нека нова мала индустријска зона, закључио је Стевановић.
Он је навео да је ове године повећан број запослених, али и да није реч само о новоотвореним радним местима јер је више од 200 радника већ радило на црно а општина је буџетским средствима подстакла послодавце да их пријаве.
– У локалном буџету имали смо 150.000 КМ као подстицај запошљавању. Давали смо послодавцима стимулацију од 2.000 до 3.000 КМ по новозапосленом раднику и с том праксом ћемо наставити, казао је Стевановић додавши да је и Сајам запошљавања дао одличне резултате, али да је, нажалост, највише радника запослено ван БиХ, у Словенији, Србији и Црној Гори.
Према речима Горана Петровића, организатора послова у зворничком Бироу за запошљавање, од 7.020 незапослених, њих 5.242 активно траже посао, док остали желе да остваре нека права, најчешће на здравствену заштиту.
– На евиденцији Бироа највише је КВ радника – око 1.900, НК 1.840, ССС 1.100, а нема доктора ни магистара, док је од укупног броја незапослених 2.234 жена. Очекујемо да ће после истека отказног рока доћи и радници који су проглашени технолошким вишком у „Бирчу”, каже Петровић. Према његовим речима, прошлог месеца посао је добило 48 незапослених, а Сајам запошљавања одржан у мају помогао је у запошљавању око 50 људи.
-----------------------------------------------------------
Продат дeо „Јадра”
Зворник – На 17. лицитацији АД дрвне индустрије „Јадар у стечају” из Зворника дeо имовине у вредности од 2.305.000 КМ купило је бијељинско предузеће „Бони лукс”.
Према речима стечајног управника Стојана Јовића продато је 81.421 м2 земљишта, погони са опремом и инвентаром „Фурнирка”, „Нова грађевинска столарија”, „Сушара” и управна зграда, а остала опрема, инвентар, резервни делови и залихе остали су непродати и биће предмет друге лицитације.
Јовић је казао да је рок за плаћање месец дана, након чега ће купац организовати производњу, услужне и сервисне делатности, те да ће се у наредне три године овде запослити 1.500 радника. Од новца добијеног продајом бивши радници добиће шест плата.
Стечај у „Јадру” је отворен 23. марта 2005. године, а предузеће не ради од децембра 2003.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.