Мозак се прилагођава у сну
Сан је паметан, софистициран процес. Може се рећи да сан заправо „ради ноћу“ на одлукама која ће сећања да задржи а која да пусти да оду у заборав када се пробудимо. Ово је закључак стручњака с Harvard Medical School-а који су истраживање обавили на 88 студената ове установе. Закључак је да сан помаже људима да нешто памте боље а нешто лошије, а да је тај процес у вези са емоцијом коју побуђује неки догађај.
„Закључили смо да мозак који спава ради нешто више од једноставног обједињавања свега што неко ’стави’ унутра”, рекла је др Пејн која је водила ово истраживање.
Она је са својим колегама у тест сећања укључила 88 студената ове установе који су најпре гледали слике у неутралној позадини (обичан аутомобил паркиран на улици испред продавнице), или хаварисани аутомобил, паркиран у сличној улици, који је код учесника у истраживању несумњиво будио негативне емоције. Студенти су после тога одвојено испитивани о сећањима на аутомобил као главни објект на слици и позадину сцене која је у оба случаја била неутрална.
Неким студентима слике су показане ујутру а тест сећања имали су после 12 сати дана испуњеног обавезама и без спавања. Другој групи слике су показане увече, затим су учесници спавали 12 сати, а после буђења имали су тест присећања, док је последња група студената посматрала слике ујутру или увече а тест присећања испунили су после тридесет минута.
Резултати упућују на то да сан истиче боље памћење објеката који побуђују емоције.
Укупно сећање на негативне објекте било је повећано за 68 одсто ако је после тога било повезано са спавањем, а негативне слике виђене ујутру после дана испуњеног радом и обавезама биле су блеђе. Меморија на неутралну позадину остала је иста без обзира на спавање.
„Наши резултати откривају да су учесници студије који су остали будни током дана углавном заборавили целу негативну сцену коју су видели, док су њихова сећања на главни објект и на позадину била отприлике иста“, истакла је др Пејн.
Међу учесницима који су тестирани након раздобља сна, сећање на главне негативне објекте (то јест хаварисани аутомобил) било је сачувано до појединости.
„Сан је паметан, софистициран процес. Може се рећи да сан заправо ради ноћу на одлукама која сећања задржати а која пустити“, сматра др Пејн.
Д.П.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.