Шеф кинеске дипломатије Ванг Ји о кинеској спољној политици
(КМГ)--Суочена са сложеним и нестабилним међународним окружењем, Кина ćе чврсто бити сила мира, стабилности и напретка у свету, рекао је Ванг Ји.
Протекла 2023. је година отварања кинеске дипломатије и година жетве, рекао је кинески министар спољних послова Ванг Ји на конференцији за новинаре поводом 2. заседања 14. Свекинеског народног конгреса.
Под вођством Централног комитета Комунистичке партије Кине и председника Си Ђинпинга, Кина је промовисала међународну сарадњу и решавање различитих изазова, како би допринела миру и развоју широм света, рекао је Ванг.
Током протекле године, председник Си Ђинпинг је председавао две велике дипломатске активности, учествовао на три мултилатерална самита, завршио четири важне посете и одржао више од 100 састанака и телефонских позива. Пројекат изградње заједнице заједничке будућности човечанства покрива централну Азију и Индокину, а такође су постигнути нови резултати у стварању заједнице са Африком, АСЕАН-ом, Арабијом и Латинском Америком, рекао је Ванг.
Кина је прошле године успешно одржала 3. форум међународне сарадње „Појаса и пута“, проширила чланове БРИКС-а, промовисала историјско помирење између Саудијске Арабије и Ирана, посредовала у споразуму о прекиду ватре на северу Мјанмара и инсистирала на политичком решавању свих горућих питања. Кина се одлучно противи свим актима застрашивања моћних сила и енергично брани интересе националног суверенитета, безбедности и развоја, као и заједничке интересе земаља у развоју, додао је Ванг.
Кинески министар спољних послова Ванг Ји одговарао је у четвртак на питања кинеских и страних медија о спољној политици и спољним односима Кине.
Ванг је указао да се под стратешким вођством председника Си Ђинпинга и председника Владимира Путина, кинеско-руско свеобухватно стратешко партнерство координације за нову еру одржало на високом нивоу. Политичко међусобно поверење између две стране наставља да се продубљује, узајамно корисна сарадња допуњује међусобне предности, а међуљудска размена је ентузијастична. Прошле године је обим трговине између две стране достигао рекордних 240 милијарди америчких долара.
Одржавање и развој кинеско-руских односа је стратешки избор обе стране заснован на фундаменталним интересима два народа, али и неизбежан захтев у складу са општим трендом светског развоја. Као велике силе у свету и сталне чланице Савета безбедности Уједињених нација, Кина и Русија су створиле нову парадигму односа великих снага која је потпуно другачија од старог хладноратовског доба. У данашњем свету, хегемонија је непопуларна, подела нема будуćност, велике силе не би требало да се сукобљавају једна с другом, а Хладни рат се не може поновити. Кинеско-руски односи су у складу са трендом времена светске мултиполарности и демократизације међународних односа.
Изградња Заједнице заједничке будућности човечанства представља срж Сијевог дипломатског мишљења.
Председник Си Ђинпинг је више пута нагласио, човечанство живи у истом глобалном селу, које се налази на истом великом броду. Суочавајући се са различитим глобалним изазовима, различите државе морају да пређу разлике у историјама, културама као и геолошким условима и политичким системима, тако да заједно очувају једину Земљу где човечанство живи. Изградња заједнице заједничке будућности човечанства представља висок циљ дипломатије са кинеским карактеристикама.
„Сједињене Државе би требало да заузму објективан и рационалан поглед на развој Кине, и ускладе своје речи са поступцима како би испоштовале обавезе према односу Кине и САД-а“, изјавио је кинески министар спољних послова Ванг Ји „САД ће се повредити ако се фокусирају на сузбијање Кине. Погрешно процењивање Кине ће довести до пропуштања прилика. Неприхватљиво је да одређене земље морају да буду за столом док друге могу да буду само на менију“.
“Прошле године је обележена 20. годишњица успостављања свеобухватног стратешког партнерства између Кине и ЕУ, а размена и дијалози између две стране на свим нивоима у потпуности су поново покренути. Око 17.000 теретних возова између Кине и Европе саобраћало је у 219 градова у 25 европских земаља, изграђујуćи безбедну и глатку линију за производњу и ланац снабдевања у турбулентном свету. Поред тога, Кина је обезбедила безвизни третман многим европским земљама, што је олакшало кадровску, економску и трговинску размену између две стране“, рекао је у четвртак шеф кинеске дипломатије Ванг Ји на конференцији за новинаре.
Ванг је истакао да заправо постоји много успешних примера у погледу сарадње Кине и ЕУ у изградњи „Појаса и пута“, као што су брза пруга Београд-Будимпешта, лука Пиреј у Грчкој, Пељешки мост у Хрватској.
“Пре неколико година, један политички документ ЕУ означио је Кину као партнера, конкурента и институционалног ривала. Међутим, чињенице су показале да ово троструко позиционирање није у складу са чињеницама. Напротив, ово је донело тешкоćе развоју односа Кине и ЕУ,” рекао је Ванг.
Он је додао да између Кине и Европе не постоји суштински сукоб интереса, нити било каква геостратешка контрадикција, заједнички интереси обе стране далеко надмашују њихове разлике.
“Исправно позиционирање односа Кине и ЕУ требало би да буде партнерство, главни тон треба да буде сарадња, кључна вредност треба да буде независност, а перспектива развоја треба да буду сарадња у којој сви добијају. Надамо се да ćе односи Кине и ЕУ имати зелено светло и несметан ток”, закључио је шеф кинеске дипломатије.
„Биће породична слика међународне заједнице која подржава принцип о једној Кини, то је само питање времена“, навео је кинески шеф дипломатије.
Рекавши да ће Кина наставити да тежи мирном уједињењу, са највећем срдачношћу, Ванг Ји је истакао да је доња линија Кине такође јасна, односно Кина никада неће дозволити да се Тајван отцепи оддомовине.
Кина неће оклевати да предузме одговарајуће мере за заштиту својих права у складу са законом, а било какве неоправдане провокације у Јужном кинеском мору наићи ће на брзе и легитимне контрамере, изјавио је новинарима у четвртак кинески министар спољних послова Ванг Ји.
„Јужно кинеско море је и даље најпрометнија, најбезбеднија и најслободнија трговачка рута на свету. Деценијама кроз ово море пролази 50 посто светских трговачких бродова и обавља се трећина поморске трговине без икаквих препрека“, истакао је Ванг „Имајући у виду турбулентно стање у свету, изузетан је подвиг да је Јужно кинеско море успело да одржи мир и стабилност. То достигнуће резултат је удружених напора Кине и земаља АСЕАН-а и треба га неговати и ценити“.
Ванг је нагласио да се мора придржавати два принципа.
„Прво, разлике треба правилно водити и решавати дијалогом, консултацијама или преговорима између држава које су директно укључене. Друго, мир на мору требало би да потврде заједнички Кина и земље АСЕАН-а“, закључио је шеф кинеске дипломатије.
Промотивни текст