Идејна решења за здање Природњачког музеја под лупом жирија
Осамнаест идејних решења нове зграде Природњачког музеја у трци је за избор најбољег на урбанистичко-архитектонском конкурсу за подручје Парка пријатељства – Ушће, који је расписан новембра прошле године. Резултате тог јавног такмичења које је наручио Природњачки музеј како би ова установа културе од националног значаја решила вишедеценијски проблем неадекватног смештаја и први пут у својој вековној историји добила наменску зграду биће познати 19. априла. Жирирање почиње, каже Иван Рашковић, председник жирија и Друштва архитеката Београда које спроводи конкурс.
– Задовољни смо одзивом будући да је тема сложена и захтевна – кратко је прокоментарисао Рашковић.
Учесници су имали два задатка: урбанистички – да понуде локације за Природњачки музеј и музеј уметности 21. века, акваријум и панорамски точак на подручју од 60 хектара оивиченом Бранковим мостом, Булеваром Николе Тесле, хотелом „Југославија” и шеталиштем уз Дунав и Саву, и архитектонски – да дају решење за ново здање Природњачког музеја.
Изабрани радови на конкурсу биће основ за израду урбанистичког пројекта за подручје Парка пријатељства – Ушће и пројектне документације за градњу Природњачког музеја, која је одређена као један од стратешких приоритета развоја културе Републике Србије од 2021. до 2025. године.
Будући Природњачки музеј простираће се на 15.000 квадратних метара, парцела на којој ће бити саграђен имаће 4.800 квадрата, а здање ће моћи да буде максимално 20 метара висине, што је висина која одговара Музеју савремене уметности.
За музеј уметности 21. века планирано је да буде у близини постојећег Музеја савремене уметности (он, као ни простор око њега, нису обухваћени конкурсом), на јавној зеленој површини парка, парцела од 8.300 квадрата – подручје између Бранковог моста, улице Ушће, њеног наставка и Булевара Николе Тесле. Здање новог музеја, такође од националног значаја, имаће 25.000 квадратних метара.
Површине објекта акваријума и плаца на којем ће та зграда бити подигнута биће петоструко мање. Главни акваријум имаће запремину од два милиона литара, а годишње ће га, отприлике, посетити до 600.000 људи.
Панорамски точак је, у односу на све остале садржаје предвиђене планском документацијом, најпривременијег карактера, наведено је у програму конкурса. Његова максимална висина требало би да буде 85 метара, а око точка ће бити одређена безбедносна зона од 120 метара у оквиру које није дозвољена изградња нити постављање објеката.
Актуелни конкурс под покровитељством Министарства културе неће бити једина архитектонска утакмица на којој ће архитекте одмерити снагу својих идеја на највреднијем простору контакта града и река. Јер и идејна решења објеката музеја уметности 21. века и акваријума тражиће се на новом конкурсу.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.