Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тоси: Нацртом резолуције о Сребреници злоупотребљен појам геноцида

( фото /EPA-EFE/JOHN MINCHILLO)

ВАШИНГТОН – У нацрту резолуције УН о Сребреници погрешно је интерпретиран и злоупотребљен појам геноцида, који има врло специфично значење, оценио је данас у ауторском тексту за „Вашингтон тајмс” амерички адвокат и бивши саветник у Kонгресу Америке Грегори Тоси, истичући да се нацртом резолуције угрожава крхка стабилност БиХ.

Он је упозорио да постоји и ризик да се нацртом резолуције не одаје почаст свим жртвама рата, пошто се фокусира само на догађаје у Сребреници, као и ризик да се подрију суштински принципи Дејтонског споразума који потврђују једнак статус и права три конститутивна народа у БиХ- Бошњака, Срба и Хрвата. ''Дејтонски споразум је темељни елемент мира на Балкану'', нагласио је Тоси.

Подсетио је на речи директора центра ''Симон Визентал'' Ефраима Зурофа, који је упозорио на потенцијалне последице брзоплетог називања злочина у Сребреници геноцидом, наводећи да је нацрт резолуције пун потенцијалних замки које би могле да погоршају напетости уместо да подстакну помирење.

''Генерална скупштина Уједињених нација традиционално признаје геноцид тек када нације постигну консензус, који у овом случају није постигнут. Називање нечега геноцидом има огромну тежину, захтева темељно разматрање и скоро једногласан договор'', тврди Тоси.

Тоси је навео и мишљење професора Хебрејског универзитета у Јерусалиму и почасног председника Међународне алијансе за сећање на Холокауст Јехуда Бауе, који је оценио да није било геноцида у Сребреници. ''Званичне дефиниције геноцида не одговарају чињеницама у овом случају. Погибија у Сребреници била је трагична али није дошла до нивоа геноцида'', навео је адвокат, и истакао да је у настајању нацрта резолуције недостајао дијалог са свим заинтересованим странама у региону, посебно у самој БиХ.

Он је додао да је Стални представник БиХ при УН Златко Лагумџија предузео једнострану акцију тако што је прогурао резолуцију без добијања одобрења од трочланог Председништва БиХ, како то налаже Устав.

 Додао је да ''једнострани потез Немачке и других'' којим су представили резолуцију изазива забринутост у вези са транспарентношћу и валидношћу процеса гласања у Генералној скупштини УН.

Тоси је истакао да то што се о резолуцији разматра у Генералној скупштини УН уместо у Савету безбедности крши Повељу УН, која Савету изричито даје искључиву надлежност над питањима мира и безбедности у БиХ.

 ''Резолуција неће служити никоме, укључујући и жртве Сребренице. Уместо тога, злоупотребила би реч геноцид и поново отворила старе ране и посејала семе нових сукоба'', закључио је Тоси.

Тоси је оценио да је на Балкану, као и у самој БиХ, направљено много великих корака ка миру и помирењу, и да свака резолуција УН треба да подржи те напоре уместо да ризикује нове сукобе.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

branislav
Kad sila pobesni onda povremeno spusti loptu za neko vreme...
M
Hvala još jednom pravedniku.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.