Два лидера цртају нову мапу за односе између Кине и Србије
На позив председника Србије Александра Вучића, председник Кине Си Ђинпинг обавља државну посету Србији. Ова поновна посета председника Сија након осам година представља важну прекретницу у унапређењу односа између Кине и Србије.
Односи између Кине и Србије пример су пријатељских односа Кине са земљама Европе
Кинеско-српски односи су дубоко пријатељски и непоколебљиви, исковани кроз жртву и вредно очувани. Ова традиција је чврст ослонац и снажан покретач за даљи напредак. Показало се да разлике у историјском и друштвеном контексту не спречавају развој ових односа усред променљивих међународних прилика.
Две земље се придржавају принципа међусобног поштовања, једнакости и немешања у унутрашње послове. Поштују и подржавају развојне путеве и унутрашњу и спољну политику које су одабрале на основу националних услова, као и основне интересе и важне бриге једна друге. Србија подржава принцип једне Кине, признајући да постоји само једна Кина, а Влада Народне Републике Кине представља једину легалну владу целе Кине, док је Тајван неотуђиви део кинеске територије. Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије и доследно се залаже да се питање Косова реши у оквиру Повеље УН и на основу строге примене Резолуције Савета безбедности УН 1244, путем дијалога и преговора ради проналажења решења прихватљивог за све стране.
Две земље одлучно подржавају УН као основу међународног система, тежећи демократизацији међународних односа, праведности и миру, те поштовању разноликости цивилизација.
Односи између Кине и Србије пример су међусобно корисне сарадње
У протеклих 10 година иницијатива „Појас и пут” је све више интегрисана са стратегијама националног развоја Србије. Пројекти билатералне сарадње доносе значајне економске и друштвене користи, представљајући катализатор за модернизацију Србије.
Железница Београд–Будимпешта је водећи пројекат у оквиру иницијативе „Појас и пут” између Кине и земаља Средње и Источне Европе. Такође, ово је први пројекат повезивања кинеске железничке технологије са техничким стандардима ЕУ. У марту 2022. године отворен је део Београд – Нови Сад на железници, скраћујући путовање између два града са 90 минута на само 30 минута. Током последње две године ова деоница је превезла више од осам милиона путника.
Развој челичане у Смедереву представља пример висококвалитетне заједничке изградње „Појаса и пута” између Кине и Србије. Након што је кинеска компанија преузела челичану, суочену са банкротом, 2016. године, успела је да је брзо преокрене из губитака у добитак те је тако сачувала посао за више од 5.000 запослених. Захваљујући заједничким напорима обе стране, фабрика је доживела препород и постала је једна од главних извозних компанија Србије, доприносећи развоју града Смедерева и целе земље.
Билатерална трговина између Кине и Србије континуирано расте, са 596 милиона долара у 2016. години скочила је на 4,35 милијарди долара у 2023. години. У последњих неколико година Кина је постала највећи извор инвестиција у Србији, највећи увозник и други највећи трговински партнер. У 2023. години две земље су потписале споразум о слободној трговини, што је први такав споразум између Кине и земаља Централне и Источне Европе. Ово ће подстаћи више кинеских и европских инвеститора да инвестирају у Србију, истовремено пружајући више могућности кинеским компанијама за боље проширење на тржишта Србије и Европе.
Велике перспективе билатералних односа у новој ери
Напори два лидера стварају нову визију за билатералне односе. Председник Кине Си Ђинпинг посетио је Србију први пут 2016. године и у протеклих осам година, под вођством два лидера, односи између Кине и Србије одржавани су на високом нивоу и остварили су значајан напредак. Ова посета представља почетак нове фазе у историји кинеско-српских односа, доприносећи Заједници са заједничком будућношћу човечанства.
Заједнички кораци ка модернизацији дају нови замах билатералним односима. Кина подржава свој пут модернизације, али такође тежи светској модернизацији кроз миран развој, међусобну корист и заједничко благостање са другим земљама укључујући Србију. Недавно је председник Србије Александар Вучић представио „Скок у будућност – Србија 2027”, што представља стратешки основ за заједнички пут у модернизацију обе земље. Кина и Србија ће наставити да продубљују сарадњу у традиционалним областима попут економије и инфраструктуре, али ће истовремено истраживати нове области које одговарају висококвалитетном развоју, попут информационих технологија, зелене енергије и технолошких иновација. Ово ће помоћи да обе земље постигну нове развојне циљеве и унапреде билатералне односе.
Србија има велика очекивања од посете председника Си Ђинпинга. Председник Србије Вучић је нагласио да ће посета председника Сија донети Србији нове прилике за развој. Верујемо да ће ова посета не само усмерити здрав развој билатералних односа, као и односа између Кине и Европе, већ и дати нову снагу за ширење и продубљивање међусобно корисне сарадње. Такође, допринеће уношењу новог замаха у светски мир и развој.
(Аутор: Лианг Xуе, асистент истраживач у Кинеском институту за међународне проблеме)
Промотивни текст
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.