Успех санитетског тима ВМА на такмичењу у Великој Британији
Припадници војног здравства, својеврсног бренда Србије и те како препознатљивог у мировним мисијама УН и ЕУ, ових дана још једном су привукли пажњу колега из света и региона. Наиме, санитетски тим ВМА је освојио друго место на међународном такмичењу у Великој Британији, а Србија је, као што је то „Политика” већ најављивала, преузела водећу улогу у Балканским војномедицинским снагама (БВМС), регионалној организацији са седиштем у Скопљу која ради уз подршку САД и Норвешке.
Тим ВМА наступио је на војномедицинском такмичењу АМСТТЕ (Army Medical Tactical Training Exercise) заједно са још 14 екипа састављених од њихових колега из оружаних снага земље домаћина – Велике Британије, али и САД и Норвешке. За разлику од њих, који су већ увежбани на овом такмичењу, српски војни санитет је наступио први пут па је освајање другог места утолико већи успех.
Иначе, такмичење је баш „акционо”, подразумева оријентацију и кретање по терену, проналажење задатих удаљених тачака, употребу војне и војномедицинске опреме, евакуацију повређених под симулацијом дејства различитог оружја по такмичарима и све то траје 12 сати. Осим тога, сценаристи такмичења постављају и друге задатке које треба решити, а све то, на крају, треба да покаже одлучност, вештину и тимски рад припадника војног санитета на бојном пољу.
Што се тиче БВМС-a, у Београду је на ВМА одржана церемонија уз присуство званичника Министарства одбране и дипломатског кора, на којој је Србија преузела двогодишњи мандат оквирне нације, а пуковник др Вељко Милић дужност команданта ових снага. Иза овог кардиолога је велико искуство из мировних мисија УН у Чаду и Централноафричкој Републици, о чему је „Политика” писала, а у БВМС одлази са места управника Војне болнице у Нишу.
Улога Оквирне нације подразумева да та држава обезбеђује основну инфраструктуру, особље, опрему и материјал неопходан за теренску војну болницу нивоа два. Балканске војномедицинске снаге су основане 2016. године, а у њихов састав су ушле Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Црна Гора, Словенија и Србија, а њихово седиште је у Скопљу. Пуну оперативну способност, у складу с међународним стандардима, БВМС су достигле 2019. године.
У свакодневним, редовним условима војномедицински капацитети земаља чланица БВМС-а обављају редовне активности у матичним државама, а тек на основу одлуке о активацији се ангажују у склопу БВМС-а.
Балканске војномедицинске снаге пружају амбулантно лечење, лабораторијске анализе, негу пацијената, хируршко збрињавање и остале пратеће услуге и подршку. За потребе реаговања у случају катастрофа сваке године се изводе колективне обуке и вежбе на којима се снаге БВМС-а обучавају, оцењују и сертификују, све са циљем одржавања декларисаних медицинских капацитета и спремности за њихово ангажовање у кратком року.
Показали обученост
У тиму ВМА, како је саопштило Министарство одбране, били су капетан прве класе др Бранко Ђорђевић, капетан др Мина Станић, капетан др Никола Трифуновић, капетан др Немања Васиљковић, капетан др Немања Митровић, капетан др Станислава Бонџулић, војни службеник Адриана Шиљаковић и млађи водник Биљана Медић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.