Воћка маслина добро родила
Херцег Нови – Маслињаци у Боки Которској ове године дали су више рода него лане. Мере које је препоручивало Маслинарско друштво Бока помогле су да се маслине у великој мери спасу од маслинове мушице и да маслинари почну да беру уместо да сакупљају ову здраву воћку.
У млину Маслинарског друштва у Радановићима већ је прерађено око 10 тона маслина и исцеђено око 1.000 литара маслиновог уља. Уље се производи у још двадесетак старих млинова у Боки. У највећем, приватном млину, у месту Кавач, прерађује се 300 килограма маслина за сат, а у млину Маслинарског друштва 200 килограма.
Бербу маслина удружење Бока, које броји 538 чланова из Херцег Новог, Котора и Тивта, симболично је почело у маслињаку Плави хоризонти ових дана, док су маслинаре о резидби и берби, преради маслина и припреми маслињака саветовали стручњаци Центра за суптропске културе из Бара. Покоји савет чуо се и од италијанских маслинара у гостима, а утисак је свих да у Боки маслинарство после деценија пропадања маслињака креће набоље.
– Све више се маслине беру, а не сакупљају са земље и то у време када је за плод најбоље, а не на основу предубеђења да треба чекати јер у маслини касније има више уља, а уствари само остане мање воде. Све више маслинари користе машине које су им приступачне и почињу да ревитализују, то јест смањују стабла како би добили више и бољег плода, каже Весна Ђукић, председница Маслинарског друштва Бока.
Из Маслинарског друштва препоручују мреже за брање како маслине не би завршиле на земљи. Ђукић указује да је држава одвојила у аграрном буџету пет евра по стаблу, да би се маслине као другде на Медитерану неговале до висине од три или три и по метра. За више од 50 посађених садница добија се пет евра по једној. Весна Ђукић каже да се из године у годину понавља прича о недостатку садница сорте која најбоље успева на овом делу Јадрана, маслине жутице или дубровачке бијелице. У протекле две године у Боки је посађено 7.000 нових стабала маслине. Оваквим темпом не би се скоро дошло до броја од 300.000 стабала колико их је било пре Другог светског рата. Сада се процењује да је у Боки око 130.000 маслина, од чега 98.000 на Луштици.
Маслиново уље бокељских маслина, као и већине других на обали, нема контролисано порекло, па је задатак, поред умножавања стабала и бољег квалитета, контрола уља и његово брендирање, каже Ђукић.
На црногорским приморским пијацама домаће маслиново уље или оно што се под тим називом нуди, продаје се за око 10 евра по литри. На боцама, углавном нема декларације. Неки маслинари уље продају у својим кућама, чак по 20 евра за литар.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.