Сат кули вратити обележја краља Петра
Херцег Нови – Удружење Српски соко из Херцег Новог покренуло је иницијативу да се на Сат кулу или Тору, како је од давнина називају мештани, врате обележја која су на њој стајала до Другог светског рата. Српски соко тражи да се врати табла са натписом постављеним 1928, на десетогодишњицу ослобођења од Аустроугарске и камени орао постављен 1936. године. Оба обележја, као и грб Краљевине Југославије скинули су италијански фашисти 1941. године.
Натпис постављен у спомен ослобођења од Аустроугарске гласи:
„Своме краљу јунаку Петру великоме ослободиоцу његовој непобједивој војсци нашој ослободитељки која 7. новембра 1918. спојивши нас са мајком Србијом претвори наш вјековни сан у јаву.
На вјечиту успомену поставља ову плочу за владавине витешког краља Александра I Карађорђевића народ општине херцегновске MCMXXVIII”.
Камени орао постављен је на Тору 1936. године на иницијативу једног од најпознатијих градоначелника Херцег Новог Мирка Комненовића, који је три пута био посланик у Народној скупштини Краљевине Југославије и министар за социјалну политику и народно здравље. Комненовић је у Русији окупљао добровољце за Солунски фронт, а годишњу плату градоначелника уступио је за електрификацију Херцег Новог. Своју кућу је завештао граду за музеј уз налог да се од његовог рада помажу сирочићи и да у њему увек буде истакнута српска застава. Грб се и данас налази у дворишту Комненовићеве куће, Завичајног музеја, иако је локални парламент 2003. године донео одлуку да се врати на Сат кулу.
Колико је важан за Херцег Нови био натпис постављен у славу ослободилаца града говоре историјски записи у којима се детаљно описује атмосфера у граду 6. и 7. новембра 1918. године. Српској војсци аустроугарска војска предала је власт у Херцег Новом 7. новембра и тада он улази у састав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, од 1929. године Краљевину Југославију.
Забележено је да је у ноћи између 6. и 7. новембра аустроугарски подмаршал Хоусек предао команду над војском у Боки Народном вијећу, ђенералу Лешићу и контраадмиралу Катинели. Ујутро 7. новембра 1918. године потпуковника српске војске Љубомира Симовића у Херцег Новом је од пристаништа до хотела Бока чекала маса народа. Поздрављали су и бацали цвеће. Лешић и Катинели су ставили све своје јединице на располагање српској војсци и српском команданту. После конференције у којој су учествовали представници сила антанте Симовић је поручио да „Народно вијеће рукује ратним материјалом”. Окупљени народ је потом тражио да види и поздрави српског команданта. Аустријски официри поздрављали су српску химну Боже правде, говор је држао римокатолички бискуп Ућелини називајући српског команданта „драгим братом”. Официре је народ на рукама тада пронео кроз град.
Десет година касније Општинско вијеће Херцег Новог једногласно је донело одлуку да се постави спомен-плоча српским ослободиоцима.
На херцегновској Тори у току су рестаураторски радови које у сарадњи са Регионалним заводом за заштиту споменика културе из Котора обавља Агенција за изградњу и развој Херцег Новог. На кули се сада налазе натписи, један посвећен Твртку I Котроманићу, оснивачу града, други из турског времена, на коме пише да „ову јаку кулу по наредби султана Махмуда подиже 1667. године Мустафа ага”, а трећи везан за рат против фашистичких окупатора, посвећен ослободиоцима Херцег Новог.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.