Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Зимбабве ће одстрелити 200 слонова да би се изборио са несташицом хране

(Фото/ Pexels)

ХАРАРЕ – Зимбабве  ће  уловити 200  слонова  како би се изборио са несташицом хране изазваном највећом сушом у последњих неколико деценија у јужној Африци, објавила је данас Управа за паркове и дивље животиње.

Земља има "више слонова него што је потребно", рекао је министар за животну средину Зимбабвеа у парламенту у среду, прецизирајући да је овај одстрел наредио Управи за паркове и дивље животиње Зимбабвеа (ЗимПаркс). Слонови ће бити ловљени у подручјима сукоба са људском популацијом, у природном резервату Хванге, највећем у земљи, рекао је генерални директор ЗимПаркса Фултон Мангвања.

Број слонова у Зимбабвеу се процењује на 100.000, што је други највећи контингент на свету после оног у Боцвани. ЗимПаркс уверава да их само у Хвангеу има 65.000, четири пута више него што парк може да прими, преноси Фигаро.

Намибија  је почетком септембра објавила да је почела уништавање више од 700 дивљих животиња, укључујући 83 слона, како би, према наводима владе, нахранила популацију погођену сушом, а истовремено смањила притисак на пашњаке и водене ресурсе. Зимбабве и Намибија су међу земљама јужне Африке које су прогласиле ванредно стање због суше.

Директор невладине организације Центар за управљање природним ресурсима Фараи Магуву рекао је да би влада требало да пронађе одрживије и еколошки прихватљивије методе за борбу против суше. "Морамо да зауставимо ово јер то није етично", додао је он.

Крис Браун, активиста за заштиту животне средине и шеф Намибијске коморе за животну средину, истакао је да "слонови имају разарајући ефекат на природно станиште ако им се дозволи да се експоненцијално размножавају".

"Они штете екосистему и природним стаништима (...) других мање симболичних врста и које су стога мање важне у очима заштитника животне средине у фотељама, који седе у граду. Ове врсте су важне као и слонови, у контексту где су станишта и водни ресурси под великим притиском због суше", навео је он.

Последња кампања убијања слонова у Зимбабвеу датира из 1988. године. Светски фонд за природу (WWФ) процењује да је на континенту остало само око 415.000 слонова (у поређењу са 3 до 5 милиона на почетку 20. века). Сматра се да су азијски и афрички слонови угрожени изумирањем, са изузетком популација у Јужној Африци, Боцвани, Намибији и Зимбабвеу, које се сматрају само "рањивим", преноси Танјуг.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.