Никола Петровић добитник плакете клинике у Тиршовој
Прошле недеље у Народном позоришту у Београду одржана је свечаност поводом 100 година постојања Универзитетске дечје клинике у Тиршовој. У публици су се нашле многе значајне личности српске медицине, културе, привреде, као и из политичког миљеа. Приређена је дивна свечаност, одржани су говори и уручена признања за допринос раду ове значајне медицинске установе у којој је спасено небројено дечјих живота.
Оно што је промакло фото-репортерима, камерманима и новинарима јесте чињеница да је управо на обележавању века постојања једне од најзначајнијих дечјих болница у Србији плакету за изузетан допринос добио и привредник Никола Петровић, у свим опозиционим медијима познат као „озлоглашени” кум председника Србије Александра Вучића. Петровић – о ком поједини медији извештавају само негативно, и то на дневном нивоу – те вечери добио је плакету за изузетан допринос, јер је управо овај човек за клинику у Тиршовој купио апарат за вантелесни крвоток који се користи приликом интервенција на срцу. Како „Политика” сазнаје, вредност оваквог уређаја са пратећим трошковима износи 320.000 евра и дониран је Тиршовој у јулу, а сама процедура куповине и увоза трајала је неколико месеци.
Никола Петровић је за наш лист рекао да је признање које му је уручено најважније које је до сада добио.
– Све што радимо, све што створимо, нема смисла ако то не поделимо, ако се не сетимо својих ближњих. А пре свега ако се не нађемо онима који су најмањи и најрањивији. Пресрећан сам што сам у прилици да помогнем тим малим борцима, бебама које само желе да одрасту. То сматрам и својом обавезом. И не радим то ради признања, али сам због њега бескрајно поносан и надам се да ће инспирисати и друге да размишљају на тај начин. Мене је свакако инспирисало да будем још снажнији савезник тих малих храбрих будућих великих људи – рекао је Петровић.
Захваљујући овом хуманом чину, лекари у Тиршовој ће моћи да на најсавременијој техници наставе да чине своја чуда.

Годишње се у Тиршовој лечи 15.000 деце
Градња болнице почела је 4. октобра 1936. године указом краља Петра Другог Карађорђевића и залагањем доктора Матије Амброжича, који је 1926. године постављен на чело Универзитетске дечје клинике и катедре за педијатрију на Медицинском факултету у Београду. На Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој лечи се око 15.000 деце годишње, реализује око 100.000 болничких дана и изведе око 70.000 прегледа на педијатрији и око 55.000 на хирургији.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.