Динар се топи
Национална валута вртоглаво пада, а евро се пење ка 90 динара. За само два дана динар се стрмоглавио у односу на евро за скоро 1,8 динара. Упркос дојучерашњим напорима централне банке да убризгавањем девизних резерви спасе динар даљег посртања, средњи курс евра ће данас достићи 87,60 динара.
Цене расту, а слабљење домаће валуте прети новим таласом поскупљења свих индустријских и прехрамбених производа. Зато би даље јачање евра, поготово на дуже стазе, могло повући инфлацију. У октобру је достигла 12,3 одсто на међугодишњем нивоу, па последице већ осећамо.
На којој граници и када ће се клизање динара зауставити?
Одговор на то питање нико не може поуздано да да. Економисти су у досадашњим прогнозама оманули, па се више, очито, не усуђују да било шта предвиђају. Једно је, како кажу, сигурно: слаб динар никог не чини спокојним, ни грађане, ни привреднике, а поготово не дужнике.
Народна банка нема зацртани ниво курса који би бранила, уверавао је до сада гувернер Радован Јелашић. Интервенише само када су дневне осцилације превелике и да би поспешила трговину међу банкама. У нормалним условима, обим трговине на међубанкарском девизном тржишту је око 200–300 милиона евра дневно. Последњих дана, међутим, свео се на по неколико десетина милиона. А када јабука нема на пијаци, како има обичај да каже гувернер, онда су скупе.
Гувернер верује да ће договор са ММФ-ом нормализовати ситуацију на финансијском тржишту јер Србији отвара врата за међународне кредите. Мере монетарне политике НБС и аранжман са ММФ-ом, како је јуче изјавио, гарантују стабилност динара на средњи и дужи рок.
– И даље ћемо урадити све да тржиште несметано функционише, а то не значи да можемо да гарантујемо једну или другу висину (курса), али као и до сада трудићемо се да не буде превеликих дневних осцилација – истакао је Јелашић.
Како преноси Танјуг, он је рекао да ће НБС за то, као и до сада, користити девизне резерве, али у најмањем могућем обиму, тако што ће у данима када буде мала трговина ући на међубанкарско девизно тржиште и продати одређену количину девиза „без тога да прејудицирамо тачан ниво курса”.
– НБС не интервенишеда би сачувала одређени ниво курса. Користимо девизне резерве само да бисмо омогућили да тржиште несметано функционише – поновио је и јуче Јелашић.
Народна банка не троши девизне резерве „великодушно”, додао је, јер могу затребати и за неке друге сврхе.
Слабљење динара ће се једино зауставити када у Србију поново почну да пристижу девизе. Оне се очекују од договорених кредита са Светском банком и ЕИБ, даље приватизације, као и од наших грађана из иностранства који уобичајено долазе пред крај године, рекао је за наш лист др Јуриј Бајец.
– Вероватно је и психолошки фактор деловао. Грађани виде да ће бити тешка година па сигурним еврима желе да се заштите од инфлације – каже Јуриј Бајец, „без намера да спекулише колико ће евро вредети до краја године”.
Висина курса зависиће, како истиче, и од тога какве ће бити реакције на усвојени буџет за 2009. и његове рестриктивности. Народна банка ће вероватно морати да интервенише како би успорила пад динара.
– Као што је било лако држати високу цену динара од високих прилива девиза, сада је обрнуто. Мање је евра па и понуде – додаје Бајец, уз напомену да слаб динар никоме не одговара, а поготово онима који су узели кредите уз девизну клаузулу .
Да је слабљење домаће валуте у односу на евро последица смањене понуде девиза и повећане тражње, а не спекулација банака,истакао је и генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић.
„Све што смо могли да продамо продали смо и поделили запосленима у државном сектору кроз огромне плате, а мало се и крадуцкало. Све је отишло у потрошњу и дефицит спољне размене. Сада ће остатак грађана платити цену ове безобразне потрошње кроз пад вредности динара. Не помаже ту ни ММФ, ни гувернер, само јака индустрија и извоз, а пара нема за улагање, јер су све појели. Упозоравали су већ годинама да превише трошите, али нисте хтели да слушате. Е, сада ћемо сви ми да платимо ту цену”, пише наш читалац који се задужио у еврима и зато ових дана има главобољу.
--------------------------------------------------------
Најнижи курс
Званични средњи курс евра јуче је био 86,89 динара, а домаћа валута је ослабила 0,53 одсто или за око 46 пара у односу на претходни дан и поред тога што је НБС продала 50 милиона евра.
Централна банка је од почетка новембра на међубанкарском девизном тржишту продала укупно 132 милиона, а током октобра 269 милиона евра да би повећала промет на тржишту и спречила превелике дневне осцилације.
Динар је од почетка године, не рачунајући јучерашњи курс, према еврубио најслабији 7. новембра,када је званични средњи курс евра био 86,79 динара, а најјачи 7. августа када је био 75,75 динара за евро.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.