Езан са минарета тресе прозоре
Зворник – Џамија у центру града, чија је градња при крају, изазива бојазан станара околних зграда да ће им позив на молитву (езан), пореметити мир .Драгица Лазић, члан Управног одбора заједнице етажних власника зграде „Центар 4” каже да се грађани највише прибојавају прегласног озвучења као што је то у Козлуку где је потписана петиција због нарушавања мира у периоду од 22 часа увече до 6 часова ујутру.
„Желимо да овај проблем решимо договором, односно, да озвучење буде смањено на минимум или да га уопште не буде. Џамија је заиста близу, не само нашој, већ и другим стамбеним зградама. Прегласно озвучење посебно би сметало у јутарњим часовима чиме би био кршен јавни ред и мир, а самим тим и угрожена основна људска права. Ми нисмо могли да бирамо где ћемо да живимо и не противимо се изградњи верског објекта, јер је он ту био и пре рата, већ само желимо да се на време договоримо око озвучења приликом верских обреда. Упућени смо једни на друге и морамо заједно да живимо и зато је наш задатак да тај живот заједно и уредимо. Показали смо толеранцију, па то исто очекујемо и од представника Исламске заједнице” рекла је Лазићева.
Мустафа Мухаремовић, председник меџлиса – исламске заједнице у Зворнику, потврдио је да до сада није забележен ниједан инцидент приликом градње, те да су очекивали другачије реакције грађана због локације на којој се џамија прави.
„Поучени искуствима изградње друге џамије у Зворнику очекивали смо бурније реакције, али осим једног графита исписаног на огради око објекта, других проблема није било. Свесни смо да су зграде у близини и нећемо ићи ван законских оквира са озвучењем, јер нам је циљ да се наши верници осећају слободни и да не угрожавају друге људе. Захваљујући одлуци Дома за људска права општина нам је морала издати дозволу за градњу објекта где је био и пре рата. Због изградње околних зграда тражили смо измену плана и изградњу једног мањег комплекса који би се боље уклопио у садашњи изглед града. Скупштина општине је то одбила и ми смо били принуђени да градимо Ријечанску џамију на исти начин каква је била пре рата. И у овом случају смо испоштовали интересе грађана Зворника јер смо објекат са улазне стране смањили за метар и по како не би изашли на улицу”, казао је Мухаремовић.
Према речима начелника одељења за просторно уређење у општини Зворник Драгана Јевтића: „Објекат је морао бити изграђен на истом месту, а план изградње зграда око џамије усвојен је много пре рата, тако да су тврдње о непотребној градњи околних зграда неосноване. Регулациони план из 1978. године предвидео је рушење кућа и изградњу стамбених објеката и изградња нових објеката 2000. године урађена је по том плану. Са друге стране општина је 1996. године затражила земљиште на коме се гради џамија од Исламске заједнице за градњу друштвеног центра, чији је пројекат радио Архитектонски факултет из Београда, али нам то нису дозволили. Надам се да ће доћи до компромиса између грађана и представника Исламске заједнице и да неће бити проблема око озвучења”, нагласио је Јевтић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.