Кроз пут модернизације обновити славу истока
„Свеобухватно промовисање изградње јаке земље и национално подмлађивање кроз модернизацију у кинеском стилу представља не само светао пут за кинески народ ка бољем и срећнијем животу већ и праведан пут унапређења светског мира и развоја.” По речима председника Кине Си Ђинпинга, од оснивања Народне Републике Кине, кинески народ улаже непрекидне напоре да створи величанствену слику нове ере, дајући нови подстицај одржавања мира у свету и унапређењу заједничког развоја.
Данас је Кина друга по величини светска економија, највећа светска производна земља, највећа земља у области трговине робом и земља са највећим девизним резервама. Упоредо са јачањем укупне националне снаге, Кина је постала важан учесник, градитељ и држава која даје допринос међународном систему.
Темпо иновација и развоја непрекидно се наставља у данашњој Кини. Велики авион Ц919 домаће производње првог септембра ове године дочекао је свог петсто хиљадитог путника, обавио је више од 3.700 комерцијалних летова од када је пуштен у рад и кумулативно има више од 10.000 сати безбедног лета. Нижу се добре вести о свемирским летовима са људском посадом, истраживањима Месеца и Марса куца се на врата неба, подморнице са људском посадом крећу се под модрином мора, а велики крузери домаће производње полазе са пристаништа у пуном сјају…
У Кини је данас изграђен комплетан, назависан и модеран индустријски систем, производња житарица по глави становника много година заредом премашује светски просек, а оперативна километража брзих пруга и ауто-путева заузима прво место у свету.
Мост Хонгконг–Џухај–Макао поставио је више светских рекорда, појавиле су се „три нове форме” у виду возила на нове енергенте, литијумских батерија и фотонапонских производа… Кинески градитељи цртају величанствену националну визит-карту. Иновације су примарна покретачка снага развоја. Према глобалном индексу иновација, рангирање Кине са 34. места у 2012. години порасло је на 12. место у 2023. години, чиме се сврстала у ред иновативних земаља.
Данашња Кина победила је у највећој борби за смањење сиромаштва у историји човечанства, успоставила је највећи систем социјалног осигурања у свету и има групу са средњим приходима чији број припадника премашује 400 милиона људи. Животи њених становника доживели су тектонске промене.
Од изградње сигурне и здраве до изградње прелепе Кине, од „тоалет револуције” до сортирања смећа, од централизоване набавке и употребе лекова и потрошног материјала коју организује држава до успостављања стамбеног система који комбинује изнајмљивање и куповину… свако веће или мање питање које се тиче живота и добробити људи стављено је на дневни ред кинеске владе као одговор на тежњу народа за квалитетним животом.
Кинески сан и светски сан су уско повезани, а кинески народ је посвећен племенитом циљу мирног развоја своје земље, као и читавог човечанства, уз тражење заједничког језика и очување различитости и уз међусобно учење.
Одржавање низа домаћих дипломатских манифестација попут Боао форума за Азију, Форума о сарадњи Кине и Африке и Конференције о дијалогу азијских цивилизација проширује хоризонте; удруживање са висококвалитетним партнерима за заједничку изградњу иницијативе Појас и пут и стварање нових платформи, као што су Кинески међународни сајам увоза, Кинески међународни сајам трговине услугама и Кинески међународни сајам робе широке потрошње, значе пружање могућности за Кину. Зимске олимпијске игре у Пекингу, Азијске игре у Хангџоу и Универзијада у Ченгдуу представљали су брилијантне успехе који су демонстрирали виталност Кине…
Од уношења „придржавања пута мирног развоја” у Устав до предлагања да се успостави нови вид међународних односа у чијој сржи је обострано корисна сарадња, од најаве оснивања Кинеског фонда за мир и развој Уједињених нација до одлуке да преузме вођство у успостављању сталних мировних полицијских снага, Кина никада неће следити стари пут колонијалне пљачке, нити ће следити криви пут хегемоније јаких држава. Уместо тога, ићи ће потпуно различитим путем у односу на успон традиционалних великих сила.
Успостављање 22 пилот зоне слободне трговине, изградња луке Хајнан за слободну трговину, енергично промовисање потписивања и спровођења Регионалног свеобухватног споразума о економском партнерству, континуирано смањење негативне листе за приступ страних инвестиција и потпуно укидање ограничења за страна улагања у производни сектор… суочена са огромним океаном, кинеска врата се све више отварају.
Фокусирајући се на заједничке интересе и добробит читавог човечанства и превазилазећи застарела размишљања као што су сукоб цивилизација и игре са нултом сумом, председник Си Ђинпинг је предложио концепт изградње заједнице са заједничком будућношћу за човечанство.
Заједница заједничке будућности човечанства, као што јој име казује, подразумева да су будућност и судбина сваке нације и земље уско повезане. У тешким временима треба да се држимо заједно, да делимо и патње и радосне тренутке и да тежимо да планету на којој смо рођени и одрасли претворимо у велику, складну породицу, а тежње људи широм света за бољим животом преточимо у стварност.
Кина је потписала документе о сарадњи са више од 150 земаља и 30 међународних организација на изградњи иницијативе „Појас и пут”. У првих седам месеци ове године укупно 11.403 теретна воза су саобраћала између Кине и Европе, што је повећање од дванаест процената у односу на прошлу годину. У циљу јаче подршке сарадњи на „Глобалном југу”, Кина ће основати истраживачки центар „Глобални југ”…
Оно чему Кина тежи није модернизација у изолацији. Кина је спремна да са другим земљама ради на постизању модернизације света која укључује миран развој, узајамно корисну сарадњу и заједнички просперитет. У будућности ће Кина прихватати свет уз отворенији став и доприносити му динамичнијим цивилизацијским достигнућима.
Промотивни текст
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.