Одликовани капетан униформу заменио мантијом
Био је официр, јунак, капетан по чину одликован златном медаљом за храброст за учешће у ослободилачким ратовима. А кад су ратна страдања престала, постао – свештеник. Мантија га је, напослетку, више привукла од униформе.
Памти се овај капетан-поп Милован Н. Протић (1885–1926) у косјерићком Субјелу, где се родио и службовао. Протићев животни пут, као и низ других косјерићких свештеника и учитеља тог доба, осветљава књига „Крст и перо” аутора Милијана Деспотовића (такође рођеног у Субјелу), иза кога је пола века вредног и разноврсног књижевног стварања.
„Капетан и свештеник Милован Н. Протић, син Николе и Љубице, рођен је 1885. у Субјелу, где је завршио основну школу. Гимназију у четворогодишњем трајању у Ваљеву, а шест година учио семенарије у Русији”, бележи Протићев животопис књига „Крст и перо”.
„Милован је, као и његов брат Обрад, био официр. У рат је отишао са чином капетана. Учесник је српско-турског рата 1912, српско-бугарског рата 1913, борбе против побуне Арнаута 1914. и Првог светског рата, као припадник Дринске дивизије првог позива. Демобилисан је 1919. године. Добио је високо државно одликовање: Златну медаљу за храброст за учешће у ослободилачким ратовима од 1912. до 1918. године. Носилац је Албанске споменице.”
Али вукла је храброг официра Милована љубав према свештеничком позиву, који је био традиција у његовој фамилији. Запопио се у јесен 1920. и постао свештеник у родном Субјелу. Са супругом Иваном имао је кћер Љубицу и сина Љубивоја, о чијим судбинама пише књига „Крст и перо”:
„Љубица је завршила Правни факултет и са супругом Слободаном Деспотовићем, електроинжењером из Урошевца, живела у Београду. Љубивоје је након основне у Субјелу завршио гимназију у Ваљеву 1941. године, у време окупације. Мобилисан је од четника и приликом повлачења преко Босне бива рањен, те умире на нову 1945. годину, сахрањују га у порти цркве у Бољанићу под Озреном.”
А капетан-поп Милован није дуго поживео након што се свештеничког звања прихватио. Умро је 2. јануара 1926. године. Милованов брат Обрад овако је о свом брату писао:
„Поп Милован беше добра душа. Волео је много да чита, био омиљен од својих парохијана, радо приман у друштву, духовит и врло издашне руке. Волео је живот у правој речи.”
На то аутор књиге „Крст и перо” додаје да је Милован био последњи свештеник из субјелске породице Протић који је служио при цркви у Субјелу. Помиње на крају и једну Протићеву немилу догодовштину:
„Први светски рат је већ остао иза, а на нашим просторима харала је хајдучија, од које се страдало, трпело и бежало. Тако је Милован Протић, свештеник из Субјела, морао оставити своју кућу и имање у Субјелу и бегати у Косјерић да би спасао живот.”
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.