Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
При­ча из Ве­ли­ког ра­та

Од­ли­ко­ва­ни ка­пе­тан уни­фор­му за­ме­нио ман­ти­јом

Милован Н. Протић

Био је офи­цир, ју­нак, ка­пе­тан по чи­ну од­ли­ко­ван злат­ном ме­да­љом за хра­брост за уче­шће у осло­бо­ди­лач­ким ра­то­ви­ма. А кад су рат­на стра­да­ња пре­ста­ла, по­стао – све­ште­ник. Ман­ти­ја га је, на­по­слет­ку, ви­ше при­ву­кла од уни­фор­ме.

Пам­ти се овај ка­пе­тан-поп Ми­ло­ван Н. Про­тић (1885–1926) у ко­сје­рић­ком Су­бје­лу, где се ро­дио и слу­жбо­вао. Про­ти­ћев жи­вот­ни пут, као и низ дру­гих ко­сје­рић­ких све­ште­ни­ка и учи­те­ља тог до­ба, осве­тља­ва књи­га „Крст и пе­ро” ауто­ра Ми­ли­ја­на Де­спо­то­ви­ћа (та­ко­ђе ро­ђе­ног у Су­бје­лу), иза ко­га је по­ла ве­ка вред­ног и ра­зно­вр­сног књи­жев­ног ства­ра­ња.

„Ка­пе­тан и све­ште­ник Ми­ло­ван Н. Про­тић, син Ни­ко­ле и Љу­би­це, ро­ђен је 1885. у Су­бје­лу, где је за­вр­шио основ­ну шко­лу. Гим­на­зи­ју у че­тво­ро­го­ди­шњем тра­ја­њу у Ва­ље­ву, а шест го­ди­на учио се­ме­на­ри­је у Ру­си­ји”, бе­ле­жи Про­ти­ћев жи­во­то­пис књи­га „Крст и пе­ро”.

„Ми­ло­ван је, као и ње­гов брат Об­рад, био офи­цир. У рат је оти­шао са чи­ном ка­пе­та­на. Уче­сник је срп­ско-тур­ског ра­та 1912, срп­ско-бу­гар­ског ра­та 1913, бор­бе про­тив по­бу­не Ар­на­у­та 1914. и Пр­вог свет­ског ра­та, као при­пад­ник Дрин­ске ди­ви­зи­је пр­вог по­зи­ва. Де­мо­би­ли­сан је 1919. го­ди­не. До­био је ви­со­ко др­жав­но од­ли­ко­ва­ње: Злат­ну ме­да­љу за хра­брост за уче­шће у осло­бо­ди­лач­ким ра­то­ви­ма од 1912. до 1918. го­ди­не. Но­си­лац је Ал­бан­ске спо­ме­ни­це.”

Али ву­кла је хра­брог офи­ци­ра Ми­ло­ва­на љу­бав пре­ма све­ште­нич­ком по­зи­ву, ко­ји је био тра­ди­ци­ја у ње­го­вој фа­ми­ли­ји. За­по­пио се у је­сен 1920. и по­стао све­ште­ник у род­ном Су­бје­лу. Са су­пру­гом Ива­ном имао је кћер Љу­би­цу и си­на Љу­би­во­ја, о чи­јим суд­би­на­ма пи­ше књи­га „Крст и пе­ро”:

„Љу­би­ца је за­вр­ши­ла Прав­ни фа­кул­тет и са су­пру­гом Сло­бо­да­ном Де­спо­то­ви­ћем, елек­тро­ин­же­ње­ром из Уро­шев­ца, жи­ве­ла у Бе­о­гра­ду. Љу­би­во­је је на­кон основ­не у Су­бје­лу за­вр­шио гим­на­зи­ју у Ва­ље­ву 1941. го­ди­не, у вре­ме оку­па­ци­је. Мо­би­ли­сан је од чет­ни­ка и при­ли­ком по­вла­че­ња пре­ко Бо­сне би­ва ра­њен, те уми­ре на но­ву 1945. го­ди­ну, са­хра­њу­ју га у пор­ти цр­кве у Бо­ља­ни­ћу под Озре­ном.”

А ка­пе­тан-поп Ми­ло­ван ни­је ду­го по­жи­вео на­кон што се све­ште­нич­ког зва­ња при­хва­тио. Умро је 2. ја­ну­а­ра 1926. го­ди­не. Ми­ло­ва­нов брат Об­рад ова­ко је о свом бра­ту пи­сао:

„Поп Ми­ло­ван бе­ше до­бра ду­ша. Во­лео је мно­го да чи­та, био оми­љен од сво­јих па­ро­хи­ја­на, ра­до при­ман у дру­штву, ду­хо­вит и вр­ло из­да­шне ру­ке. Во­лео је жи­вот у пра­вој ре­чи.”

На то аутор књи­ге „Крст и пе­ро” до­да­је да је Ми­ло­ван био по­след­њи све­ште­ник из су­бјел­ске по­ро­ди­це Про­тић ко­ји је слу­жио при цр­кви у Су­бје­лу. По­ми­ње на кра­ју и јед­ну Про­ти­ће­ву не­ми­лу до­го­дов­шти­ну:

„Пр­ви свет­ски рат је већ остао иза, а на на­шим про­сто­ри­ма ха­ра­ла је хај­ду­чи­ја, од ко­је се стра­да­ло, тр­пе­ло и бе­жа­ло. Та­ко је Ми­ло­ван Про­тић, све­ште­ник из Су­бје­ла, мо­рао оста­ви­ти сво­ју ку­ћу и има­ње у Су­бје­лу и бе­га­ти у Ко­сје­рић да би спа­сао жи­вот.”

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.