Субота, 12.07.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Извор: Блинкен затражио од Ал-Суданија да спречи Иран да испоручује оружје Сирији

(Фото EPA-EFE/ORLANDO BARRIA)

БАГДАД – Амерички државни секретар Ентони Блинкен ненајављено је данас посетио Багдад и затражио од ирачког премијера Мохамеда Ал-Суданија да спречи Иран да испоручује оружје или другу опрему кроз земљу у Сирију, изјавио је данас неименовани амерички званичник.

Блинкен је упутио захтев Ал-Суданију обазриво јер Техран тренутно не преноси оружје кроз Ирак, рекао је амерички званичник новинарима који су путовали са Блинкеном, пренео је Блумберг

Блинкен, који је обишао блискоисточни регион последњих дана, кратко се зауставио у Ираку након што је отишао из Турске, где се састао са председником Реџепом Тајипом Ердоганом.

Званичник је додао да је Блинкен нагласио да је Сирија у крхком стању и да Вашингтон жели да Ирак спречи улазак било каквог оружја, које би могле да користе милиције које подржава Иран и додатно дестабилизују земљу.

Неименовани званичник је рекао да је Ердоган казао Блинкену да је Турска спремна да изврши притисак на Хамас да постигне споразум о прекиду ватре са Израелом, који би могао да доведе до ослобађања талаца и окончања сукоба који је разорио Појас Газе.

Став турске владе по том питању се променио, а земља има још већи утицај на лидере Хамаса након што су се многи преселили у Истанбул из Катара, нагласио је званичник.

Амерички државни секретар Ентони Блинкен, ненајављено је данас посетио Ирак како би се састао са ирачким премијером Мохамедом ал-Суданијем.

Тема разговора била је будућност суседне Сирије, пренео је Ројтерс.

Блинкен тренутно обилази регион након пада владе сиријског председника Башара ал-Асада, услед напредовања сиријских опозиционих фракција, преноси Танјуг.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Michael Rad
A ko sprecava Izrel da radi sta hoce?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.