Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заједно ка новој ери развоја Азијско-пацифичког региона

Преподне 16. новембра по локалном времену, у конференцијском центру у Лими, главном граду Перуа, одржан је 31. неформални састанак лидера АПЕЦ-а (Азијско-пацифичке економске сарадње). Председник Кине Си Ђинпинг присуствовао је састанку и одржао говор под називом „Преузимамо одговорност нашег доба, промовишемо развој Азијско-пацифичког региона” (Фото/Синхуа)

Окупљени у „Баштенском граду” Лими, лидери су расправљали о великим питањима сарадње у Азијско-пацифичком региону. Преподне 16. новембра по локалном времену, у конференцијском центру у Лими, главном граду Перуа, одржан је 31. неформални састанак лидера АПЕЦ-а (Азијско-пацифичке економске сарадње). Председник Си Ђинпинг је одржао значајан говор, фокусирајући се на нове трендове у развоју Азијско-пацифичког региона и света. У свом обраћању представио је кинеске предлоге за даљу сарадњу у региону, пружајући интелектуалну и практичну подршку за изградњу Заједнице са заједничком будућношћу Азијско-пацифичког региона и отварање нове ере његовог развоја.

Данас се свет суочава са убрзаним променама какве нису виђене вековима, глобални економски раст слаби, а отвореност међу земљама опада. Истовремено, Азијско-пацифичка сарадња је суочена с растућим изазовима, попут геополитичких тензија, унилатерализма и протекционизма. На историјској прекретници, као најдинамичнији део светске економије и главни покретач раста, Азијско-пацифички регион посебно треба да пронађе инспирацију у историји, негује јединство и сарадњу у суочавању с изазовима, преузима одговорност и јасно одреди правац будућег развоја како би одговорио на кључна питања овог доба.

Председник Си Ђинпинг је у свом говору истакао три кључна предлога: изградња отвореног и повезаног оквира сарадње у Азијско-пацифичком региону, подстицање зелене и иновативне динамике раста региона, успостављање инклузивних и праведних развојних идеја. Ови предлози, засновани на кинеском искуству развоја, много се уклапају у тему овогодишњег састанка: „Оснаживање, инклузија, раст”. Они осликавају чврсту посвећеност Кине изградњи Заједнице са заједничком будућношћу и садрже иновативне идеје за обликовање нових развојних предности региона. Кина је свету послала снажну поруку отворености, инклузивности и сарадње на обострану корист.

„Кина ће бити домаћин АПЕЦ-а 2026. године и радује се сарадњи са свим странама како би се продубила сарадња у Азијско-пацифичком региону и донела добробит његовим народима.” Током састанка, ова изјава председника Си Ђинпинга привукла је велику пажњу, то ће бити трећи пут да Кина преузима улогу домаћина АПЕЦ-а.

Данас је Кина највећи трговински партнер за 13 економија АПЕЦ-а, доприноси са 64,2% расту регионалне економије и покреће 37,6% раста робне размене и 44,6% раста услуга у региону. Кина активно унапређује изградњу Кинеско-АСЕАН зоне слободне трговине, квалитетно спроводи РЦЕП (Регионални свеобухватни економски споразум) и заједнички са партнерима развија иницијативу „Појас и пут”. Кроз научне концепте и конкретне акције, Кина наставља да оснажује развој Азијско-пацифичког региона, убризгава нову енергију у регионалну сарадњу и ствара нове прилике за цео свет.

Промотивни текст

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.