Четвртак, 24.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Унапређење глобалног управљања и подстицање историјског напретка

Поподне 18. новембра по локалном времену, председник Кине Си Ђинпинг наставио је своје учешће на Деветнаестом самиту лидера Г20 у Рио де Жанеиру, Бразил. Током друге фазе самита, која је била посвећена теми „Реформа глобалних управљачких институција”, председник Си одржао је значајан говор под насловом „Заједно ка изградњи праведног и разумног система глобалног управљања” (Фото/Синхуа)

Током дискусије у другој фази Деветнаестог самита лидера Г20, председник Си Ђинпинг одржао је значајан говор, фокусирајући се на нове глобалне околности и изазове. Он је детаљно изложио кинеске ставове о реформи глобалног управљања, пружајући смернице за изградњу праведног и разумног система глобалног управљања и конкретне кораке за његово остварење.

Председник Си је у говору изнео пет предлога: унапређење глобалног економског управљања за изградњу сарадничке светске економије; унапређење глобалног финансијског управљања за стварање стабилне светске економије; унапређење глобалног трговинског управљања за развој отворене светске економије; унапређење глобалног дигиталног управљања за промоцију иновативне светске економије; унапређење глобалног еколошког управљања за изградњу еколошки прихватљиве светске економије. Ових „пет унапређења” чине свеобухватан систем који покрива пет кључних области глобалног управљања које захтевају хитне реформе, јасно дефинишу правац, кораке и циљеве реформи, одговарајући на позиве међународне заједнице за промене. Кинески предлози не само да су усмерени на решавање постојећих проблема попут унилатерализма и протекционизма, већ имају за циљ и суочавање са новим изазовима које доноси примена нових технологија. Истовремено, они узимају у обзир развојна права и интересе земаља глобалног југа, подстичући еволуцију међународног поретка ка праведнијем и разумнијем правцу, пружајући чврсту основу за светски мир и развој.

Глобални развој не може бити одржив без мирног и стабилног међународног окружења. Данас, када се регионални безбедносни проблеми непрестано јављају, а традиционалне и нетрадиционалне безбедносне претње се преплићу и појачавају, значај глобалног безбедносног управљања као кључног дела глобалног управљања непрестано расте. Од напора за ублажавање украјинске кризе до решавања понављајућих израелско-палестинских сукоба, председник Си Ђинпинг је поново јасно изразио став Кине, показујући одговорност велике државе кроз подстицање дијалога и преговора. Без обзира на промене у међународној арени, Кина доследно стоји на страни мировних преговора и правде, спроводећи глобалну безбедносну иницијативу. Као посредник у решавању хитних питања, Кина активно истражује решења за те проблеме која одражавају кинеске карактеристике и пружа нове идеје за даљи развој глобалног безбедносног управљања.

„Далекосежни планови доносе успех, а резултати долазе кроз практичне акције.” Из Рија Г20 наставља своју посвећеност јединству и сарадњи, ослањајући се на дух заједништва. Сигурно је да ће Г20 постати кључна снага у унапређењу глобалног управљања, подстицању историјског напретка и отварању нове ере заједничког развоја и просперитета за цео свет.

Промотивни текст

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Gogo
Kinezi su postali najeci kolonijalisti u svetu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.