Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заједно ка заједничкој будућности у сајбер простору

Дана 20. новембра, у Вужену, у провинцији Џеђанг, започео је Самит Светске конференције о интернету 2024 (Фото/Синхуа)

У тренутку када нова технолошка револуција и индустријске промене убрзано напредују, а вештачка интелигенција и друге нове технологије доживљавају процват, информатички талас све више повезује међународну заједницу у судбинску заједницу где су сви међусобно повезани и зависни попут једне Заједнице са заједничком будућношћу.

Међутим, проблеми попут дигиталног јаза између региона и сектора, „острва података” и дигиталног монопола, додатно појачавају дигитални „Матејев ефекат”, што доводи до све већих разлика у развоју међу земљама и регионима. Како избећи злоупотребу дигиталних технологија и развијати их на одговоран начин? Како омогућити да дигиталне бенефиције буду доступне што ширем кругу људи и да дигитализација служи напретку људске цивилизације? „Заједнички консултовати, градити, расправљати и делити” – „Глас Вужена” преноси свету кинески одговор.

Сајбер простор је заједнички простор за активности човечанства, а његова будућност треба да буде у рукама свих земаља света. Само отворена сарадња може омогућити постизање развоја на највишем нивоу, док једино координација и дељење могу објединити снагу за даљи напредак. Од потписивања Иницијативе Г20 за развој и сарадњу у дигиталној економији, преко објављивања Стратегије за међународну сарадњу у сајбер простору, до покретања Иницијативе за заједничку изградњу сајбер заједнице будућности између Кине и Африке и предлагања Глобалне иницијативе за управљање вештачком интелигенцијом; од одржавања конференције о Дигиталном Путу свиле до заједничке изградње Информационог чворишта Кина-АСЕАН... Кина се доследно активно укључује у глобалне механизме управљања интернетом. Континуирано продубљује међународну сарадњу у дигиталној економији, заједнички обезбеђује безбедност сајбер простора, промовише инклузиван развој интернета и заједно са међународном заједницом ради на изградњи заједничке будућности у сајбер простору.

Током овогодишњег Вужен самита, Светска конференција о интернету наставила је свој визионарски правац оснивањем првог специјализованог, сталног тела – Комитета за вештачку интелигенцију. Ова платформа за међународну размену и сарадњу у области вештачке интелигенције фокусира се на техничке иновације, међународно управљање и развој индустрије, јачајући глобални консензус о сарадњи у овој области. Циљ је промоција развоја и управљања вештачком интелигенцијом, изградња позитивног екосистема за индустријске иновације и осигурање да технологије вештачке интелигенције буду усмерене ка човеку, добронамерне и корисне.

Пратећи трендове дигитализације, умрежавања и интелигенције, подстичимо међусобну повезаност, заједничко управљање и дељење у сајбер простору. Заједно закорачимо ка светлијој „дигиталној будућности”!

Промотивни текст

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.