Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нови заштитни појас дуж пута Опово–Дебељача

У јужном Банату, једној од најогољенијих регија Европе, учестале су акције подизања нових и попуњавања постојећих зелених прстенова дуж саобраћајница и око ораница, али се они и уништавају
Садња 2.000 младица, које ће једног дана штитити саобраћајницу од снежних наноса, а оближње оранице од ветрова (Фото „Глас Опова”)

Опово – Саобраћајница Опово – Дебељачки пут добила је нови ветрозаштитни појас у оквиру реализације пројекта „Подизање пољозаштитног појаса на територији општине Опово”. Крајем прошле године завршен је велики посао садње 2.000 нових стабала, која треба да штите ову саобраћајницу од снежних наноса, а оближње оранице од ветрова и исушивања.

„У оквиру актуелног пројекта посађено је 2.000 младица липа. Реч је о двогодишњим садницама са већ развијеним кореном, тако да очекујемо да ће појас врло брзо достићи своју пуну функцију. Локална самоуправа годинама уназад редовно спроводи овакве акције. То је за нашу средину веома битан пројекат, јер ћемо и овим пољозаштитним појасом значајно смањити утицај ветрова и снежних падавина током зиме”, напомиње Анка Симин Дамјанов, председница општине Опово, којој је у реализацији актуелног пројекта прискочило Министарство заштите животне средине.

Ово је једна од већих акција пошумљавања, након оне од пре годину и по дана, када је на потезу између села Баранда и Сакуле засађено 1.700 младица сибирског бреста и када су учествовали волонтери установа и јавних предузећа и ученици оповачке осмолетке, које је окупила локална самоуправа. О бенефитима зелених прстенова око ораница треба да се говори, нарочито у јужнобанатској регији која је, према упозорењима стручњака, једна од најогољенијих површина у Европи, што потврђују и људи на терену – пољопривредници и ловци.

„Пре свега, појасеви доприносе повећању пошумљености терена, али и спречавају одношење најплоднијег земљишта и лаког семена еолском ерозијом, а пољопривредне културе штите од оштећења утицајем ветра. Такође, утичу на побољшавање микроклиматских услова за погодније услове саобраћаја, рада у пољима, па и доприносе лепоти пејзажно-предеоних целина”, напомиње Марина Митровић, инспекторка заштите животне средине Одељења за имовинско-правне, стамбено-комуналне послове, урбанизам, грађевинарство и заштиту животне средине Општинске управе Опово.

Са интензивнијим подизањем зелених појасева у овој регији се почело пре деценију и по. На том послу су, у мањим и већим акцијама, ангажована јавна комунална предузећа, горани и други активисти, али и пољопривредници и чланови локалних ловачких удружења. Ови последњи подсећају да је некада важило да онај који обрађује 100 ланаца земље, мора да има 5 ланаца под шумом или воћем, али и да се то правило данас не поштује. Зато постоји еколошка угроженост, упозоравају и из Ловачког удружења „Омољице”, у чијем атару су заштитни шпалири константно на удару. Тако још има „рупа” у километарским низовима дрвећа посађеног у ловачко-омладинским акцијама још деведесетих година прошлог века у ветрозаштитном појасу на атарском путу Омољица–Баваниште, али и дуж саобраћајница ка другим јужним селима.

Још у доба Марије Терезије, подсећају омољички ловци, око путева се садило дрвеће, не ради украса, него ради заштите од ветрова, а онда је од педесетих година прошлог века почела масовна сеча дудова, јабланова и осталог дрвећа. Да оно ту није стајало за џабе, схватило се тек у зимама када су колоне возила остале завејане на овдашњим путевима. Зато су у Омољици, рецимо, пре неколико година ушли у акцију садње око 20.000 садница ветрозаштитних појасева, али је добар део тога километрима почупан и посечен. Несавесни пољопривредници, упозоравају овде, чине то како би увећали приносе и зараду, али штета коју праве немерљива је и вишеструка и значајно већа од евентуалне добити.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.