Одбрана динара
Обавезна резерва коју банке морају да држе у динарима биће повећана са 20 на 40 одсто. На тај начин ће се од 8. децембра из оптицаја повући национална валута у вредности од око 700 милиона евра, што ће повећати ликвидност на девизном тржишту. А Народна банка Србије ће донети и мере да девизе које ће вратити банкама не оду у иностранство, већ да остану у Србији. Ово је једна од хитних и конкретних мера за ублажавање светске финансијске кризе које је навео гувернер НБС Радован Јелашић. Гувернер је нагласио да су наведене мере неопходне, а да ће буџет Србије имати кључну улогу.
Јуче је одржан и састанак Међубанкарског девизног тржишта како би се повећао обим трговања и смањила маржа. „Велике марже и мали промет на међубанкарском тржишту девиза показују да банке не тргују довољно у ово време неповерења. Али зато је ту НБС да оживи тржиште и због тога је организовала фиксинг састанак”, изјавио је Јелашић.
Одбор директора ММФ-а требало би да 19. децембрапотврди аранжман са Србијом који ће, по оцени гувернера, бити темељ макроекономске стабилности. Најкасније идуће седмице окончаће се и израда меморандума владе, НБС и Агенције за осигурање депозита о одржању стабилности и ликвидности финансијског сектора који ће укључити и „конкретне механизме и цифре”, што је услов аранжмана са Фондом.
Како је навео, Србију ће наредне године кредитима подржати и међународне финансијске институције. Идуће седмице преговараће се са Европском инвестиционом банком о 250 милиона евра за мала и средња предузећа, ЕБРД планира 150 милиона евра за Србију, а Немачка банка за обнову издвојиће 100 милиона евра, које ће преко банака пласирати малим и средњим предузећима, али и за пројекте у енергетици. Влада Италије већ је одобрила 30 милиона евра кредита који ће након ратификације у Скупштини бити доступни привреди.
--------------------------------------------------------
НБС интервенисала и кад је динар био јачи
На питање како оцењује ставове појединих привредника да Народнабанка треба да „брани” курс евра на нивоу од 82 до 83 динара, Јелашић је рекао да се показало да је био у праву када је говорио да је јачи динар бољи за српску привреду. „Подсетићу вас да је НБС интервенисала и када је евро вредео 76 динара да би спречила његово претерано јачање. Тада је било критичара који су тврдили да је слабљење динара добро, али се испоставило да ни овакав курс привреди не одговора”, навео је гувернер.
--------------------------------------------------------
Илић: Могућност спајања државних банака
Спајање банака у државном власништву разматраће у наредна два месеца нови управни одбор Агенције за осигурање депозита, најавио је државни секретар у Министарству финансијаСлободан Илић. Пре доношења одлуке,управни одбор ће сагледати да ли би то допринело бољој продаји банака, јер је претходни план појединачне приватизације донет пре светске финансијске кризе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.