Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Невладине организације: Најмање 975 људи погубљено у Ирану 2024. године

(Pixabay)

Најмање 975 људи погубљено је у Ирану 2024. године, што је "ужасавајућа ескалација" у коришћењу смртне казне као средства "политичке репресије", наведено је у извештају који су данас објавиле две невладине организације.

Ова бројка, највећа од почетка пописа 2008. године, вероватно је потцењена, јер се већина погубљења не објављује јавно, према иранској организацији Иран хјуман рајтс (Иран Хуман Rights), са седиштем у Норвешкој, и француској невладиној организацији Ансамбл контр ла пен де мор (Енсембле цонтре ла пеине де морт), пренео је "Фигаро".

 "Ирански народ (...) представља највећу претњу режиму, а смртна казна остаје његово најмоћније оруђе политичке репресије", са пет до шест погубљења дневно у земљи, упозорава директор иранске организације ИХР Махмуд Амири-Могадам, преноси Танјуг.

Према његовим речима, ова погубљења су део рата који Исламска Република води против сопственог народа како би одржала власт.

Од 975 особа колико их је погубљено 2024. године, што је повећање од 17 одсто у односу на 2023, 31 су биле жене, а четири су јавно обешене, наводи се у извештају.

Смртна казна је изречена и неколицини малолетника, преноси Танјуг.

                Већина погубљења у 2024. години извршена је због злочина везаних за дрогу, убиства или силовања, али и због оптужби за корупцију или побуну, напомињу аутори извештаја.

                Смртна казна је кључна полуга у иранском правосудном систему, који се заснива на примени шеријатског права од Исламске револуције 1979. године.

                Према подацима Амнести интернешенела (Amnesty Интернатионал), то је земља која смртну казну користи највише после Кине.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.