Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

2025 Две сесије: Заједништвом и одлучношћу ка новом почетку

Дана 5. марта, Трећа седница 14. Националног народног конгреса отворена је у Великој дворани народа у Пекингу. (Фото/Синхуа)

Дана 11. марта, након што су испуњени сви планирани дневни редови, Две сесије у Кини за 2025. годину успешно су закључене.

Посланици Свекинеског народног конгреса и чланови Свекинеског народног политичког консултативног савета одговорно су испунили своје мисије, оправдали поверење народа и дали активне предлоге, чиме су исписали ново поглавље заједништва, преданог рада и заједничког напретка.

Уз нову енергију и одлучност, Кина креће напред ка новим циљевима. Под чврстим вођством Централног комитета Комунистичке партије Кине, са Си Ђинпингом на челу, Партија и кинески народ свих етничких група пун је ентузијазма, самопоуздања и снаге, стварајући снажан покретачки замах за напредак модернизације у кинеском стилу.

На великом путу ка изградњи снажне нације и националној ревитализацији, овогодишње Две сесије поставиле су нови временски оквир – успешна реализација циљева „14. петогодишњег плана” и стварање чврсте основе за добар почетак „15. петогодишњег плана“.

Предлог у Владином извештају о раду да се ове године постигне привредни раст од око 5% изазвао је велико интересовање.

Овај циљ постављен је од стране Централног комитета Партије и Државног савета након темељних анализа, научних процена и стратешке равнотеже, узимајући у обзир домаће и међународне околности, као и различите економске факторе, уз усклађивање потреба и могућности.

Планиране мере укључују отварање преко 12 милиона нових радних места у урбаним срединама, синхронизован раст прихода становништва са привредним растом, производњу житарица од око 700 милијарди килограма и смањење потрошње енергије по јединици БДП-а за око 3%.

„Драго ми је што могу да разговарам са вама и саслушам ваше мишљење и сугестије,“ рекао је председник Си Ђинпинг 6. марта током сусрета са члановима Свекинеског народног политичког консултативног савета, укључујући представнике Кинеске демократске лиге (Минменг), Кинеског демократског националног конструктивног савеза (Мињин) и стручњаке из области образовања.

Након што је саслушао шест чланова који су говорили о образовању, Си Ђинпинг је нагласио: „Њихови говори су били веома инспиративни. Чланови Минменга и Мињина у великој мери долазе из образовног сектора, тако да данас заједно разматрамо кључна питања развоја образовања.“

Уз јединство и заједничке напоре, Две сесије су представиле динамичан приказ примене целокупне народне демократије у пракси.

Кроз пленарна и тематска заседања, посланици Свекинеског народног конгреса и чланови Свекинеског народног политичког консултативног савета анализирали су кључне извештаје, дискутовали о стратешким правцима и предлагали конкретне мере за даљи развој земље.

Што је консензус већи, то су предложене стратегије јасније и прецизније.

"Време Две сесије" је кључни прозор кроз који свет прати Кину.

„Време двију скупштина“ и ове године привукло је значајну међународну пажњу. Више од 3000 новинара пријавило се за извештавање са овогодишњих заседања, међу којима је било преко 1000 новинара из Хонг Конга, Макаа, Тајвана и иностранства, што представља даљи раст интересовања глобалне јавности за кинеске политичке и економске смернице.

Ова година је кључна за даље продубљивање свеобухватних реформи.

„Потребно је унапредити реформу тржишног система ресурса, активно елиминисати локалну заштиту, тржишну фрагментацију, нагласио је Си Ђинпинг током заседања. Такође је истакао да је за изградњу квалитетног образовног система кључно спровођење свеобухватних реформи у образовању.

У Владином извештају о раду реч „реформа“ поменута је више од 40 пута, док је посебан фокус стављен на убрзање имплементације кључних реформских иницијатива.

Промотивни текст

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.