На британском Империјал колеџу узгајају се комарци који не преносе маларију
ЛОНДОН – У инсектаријуму британског Империјал колеџа узгајају хиљаде комараца, који су генетски модификовани да убијају паразите маларије које носе.
Према писању Скај њуза то је део револуционарног пројекта „Нула преношења”, а генетичар са Империјал колеџа у Лондону Николај Виндбихлер, који ради на пројекту појашњава да генетски модификовани комарци могу да делују тамо где други покушаји контроле маларије нису успели. „Предност је у томе што нико ништа не треба да ради.
Ова технологија је чисто генетска, тако да нико неће морати ништа да уради да би била корисна”, рекао је Виндбихлер. Према његовим речима, само релативно мали број модификованих комараца би требало да буде пуштен да би цела популација ефективно постала отпорна на маларију, а техника, која користи гене преузете од пчеле и афричке канџасте жабе, блокира нормалан раст паразита маларије унутар комарца.
То би значило да ујед комарца у деловима света где је болест ендемска више не би значио потенцијалну смртну казну. Према подацима Светске здравствене организације у 2023. години је било скоро 600.000 смртних случајева од маларије, од чега су три четвртине жртве болести била деца млађа од пет година, преноси Танјуг.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.