Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Астронаути НАСА-е кренули ка Земљи после девет месеци боравка на свемирској станици

Астронаути НАСА-е Буч Вилмор и Суни Вилијамс (Фото/ Танјуг /АП / НАСА)

ВАШИНГТОН – Астронаути НАСА-е Буч Вилмор и Суни Вилијамс напустили су Међународну свемирску станицу (ISS) рано јутрос у капсули „ SpaceX Crew Dragon ”, започињући повратак на Земљу после деветомесечног боравка, који је био „значајно дужи од планираног”, пренео је Ројтерс.

 Њихова мисија на ISS , која је према првобитном плану требало да траје око недељу дана, продужена је због техничких проблема са летелицом „Боеинг Старлинер”. Очекује се да ће астронаути слетети у воду код обале Флориде касније данас, у 17.57 сати по локалном времену.

 Вилмор и Вилијамс отишли су на свемирску станицу у јуну прошле године као прва посада летелице „Боеинг Старлинер” у оквиру пробне осмодневне мисије.

Међутим, проблеми са погонским системом летелице довели су до вишемесечних кашњења, због чега је НАСА донела одлуку да их врати на Земљу капсулом „СпацеX” у оквиру редовне смене посаде. По слетању, астронаути ће бити пребачени у Центар за свемирске летове „Џонсон” у Хјустону, где ће проћи медицинске прегледе пре него што им буде дозвољено да се врате својим породицама.

Стручњаци објашњавају да дуг боравак у свемиру може да остави физичке последице, укључујући атрофију мишића и могуће проблеме са видом. Вилмор и Вилијамс су у свемиру провели укупно 286 дана, што је дуже од уобичајених шест месеци за мисије на ISS -у, али краће од америчког рекорда Френка Рубија, који је провео 371 дан у свемиру због квара на руској летелици.

Вилијамсова ће завршити своју трећу свемирску мисију са укупно 608 дана у свемиру, што је друго најдуже време међу америчким астронаутима, иза Пеги Витсон, која је у свемиру укупно провела 675 дана. НАСА је саопштила да су Вилмор и Вилијамс морали да остану на ISS -у док њихова заменска посада не стигне како би се одржао потребан број америчких астронаута на станици.

Астронаути који ће их заменити, четворочлана посада мисије „ Crew -10”, стигли су у петак увече, чиме је број чланова посаде ISS -а привремено повећан на 11. ISS, која кружи на висини од око 409 километара, функционише скоро 25 година као међународна истраживачка лабораторија и кључна платформа за свемирску сарадњу, којом првенствено управљају САД и Русија, преноси Танјуг.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.